O 1000 dni

Powrót

Alergia na białka mleka krowiego

Najczęstszą przyczyną alergii pokarmowej u małych dzieci są białka mleka krowiego. Problem ten dotyczy około 2-3% niemowląt.
Gdy niemowlę lub małe dziecko cierpi na alergię pokarmową, zalecana jest dieta eliminacyjna. W przypadku alergii na białka mleka krowiego, z diety malucha należy wyeliminować wszystkie produkty zawierające mleko - pod najróżniejszą postacią.

Co należy wyeliminować z diety dziecka:

  • mleko (w tym standardowe mleko modyfikowane), kaszki mleczne, jogurty, kefiry, maślankę, śmietanę, sery, serki topione, desery mleczne, masło, margaryny mleczne
  • naleśniki, ciastka, biszkopty, herbatniki, krakersy, wafle, gofry, budynie oraz wszystkie słodycze, które w składzie mają dodatek mleka
  • pieczywo z dodatkiem mleka – bułeczki maślane, rogaliki francuskie, bułki do hamburgerów, chleb tostowy, pieczywo żytnie
  • parówki, wędliny z dodatkiem mleka
  • mleko owcze i kozie
  • niekiedy również mięso zwierząt przeżuwających (wołowina, cielęcina).

Czytaj etykiety
Składniki wywołujące alergię mogą być ukryte w produktach spożywczych, których nawet nie podejrzewasz o to, że mogż wywołać niepożądaną reakcję alergiczną u dziecka. Dlatego zawsze dokładnie czytaj etykiety.
Dieta eliminacyjna powinna być tak dobrana, by wpływała na ustąpienie lub złagodzenie objawów alergicznych, a przy tym nie zaburzała prawidłowego rozwoju dziecka. Stosując ją, należy pamiętać o wprowadzeniu składników zastępczych, których wartość odżywcza jest zbliżona do eliminowanego pokarmu.

Uzupełnianie wapnia i rozszerzanie diety
W przypadku wyeliminowania z diety dziecka mleka i produktów mlecznych, ważne jest uzupełnianie wapnia i witaminy D. Przed rozpoczęciem suplementacji skonsultuj się z lekarzem.
Przeczytaj artykuły: Wapń - kluczowy składnik diety oraz Witamina D. Co warto o niej wiedzieć.

U dzieci z rozpoznaną alergią na mleko, rozszerzanie diety o warzywa i owoce należy prowadzić pod nadzorem lekarza prowadzącego. Główną zasadą jest podaż kolejnych warzyw i owoców pojedynczo, każdy nowy pokarm nie częściej niż co 3-5 dni.
Zaleca się, by co 6-12 miesięcy poddać dziecko pokarmowej próbie prowokacyjnej i sprawdzić, czy objawy alergiczne ustąpiły.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się