O 1000 dni

Powrót

Dlaczego niemowlę płacze?

Płacz własnego dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Warto pamiętać, że niemowlęta nie potrafią się jeszcze inaczej komunikować z otoczeniem i jeśli są głodne, odczuwają dyskomfort lub po prostu potrzebują uwagi, zaczynają płakać. U zdrowych maluszków płacz może trwać od 30 minut do nawet 3 godzin w ciągu dnia, i jest to zupełnie normalne. [1]

Bolący brzuszek
Niemowlęta, u których występują gazy i wzdęcia, często są niespokojne i płaczą. Objawy takie jak podenerwowanie lub nadmiar gazów najczęściej nie są związane ze stanem chorobowym. Niemowlęta podczas jedzenia mogą połykać niewielkie ilości powietrza, i jest to jak najbardziej normalne. Jednak kiedy w przewodzie pokarmowym zbierze się go zbyt dużo, może być to przyczyną wzdęcia, rozdrażnienia i bólu brzuszka u dziecka. Często przyczyną połykania przez dziecko zbyt dużej ilości powietrza jest niewłaściwa technika karmienia. Inną przyczyną nadmiernych gazów i wzdęć, którym towarzyszą bardzo miękkie, zielone lub żółte stolce, może być niska aktywność enzymu laktazy lub wtórna nietolerancja laktozy. Jeśli masz wątpliwości co do przyczyn wzdęć i bólu brzuszka swojego dziecka, obserwuj dokładnie wszystkie objawy i zwróć się do lekarza pediatry.

Rozszerzanie diety dziecka
Moment, w którym zaczynamy podawać dziecku pierwsze pokarmy stałe, jest bardzo dużą zmianą dla jego niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego. Zmieniający się rodzaj pokarmu wiąże się ze zmianą konsystencji stolców – stają się one bardziej uformowane i zwarte. Zmienia się także perystaltyka jelit. Dla dziecka jest to duża zmiana, dlatego czasami w tym okresie może być bardziej płaczliwe lub zdenerwowane. Jest to proces zupełnie normalny i trzeba dać czas maluchowi, żeby przyzwyczaił się do tej zmiany. Rozszerzając dietę dziecka, pamiętajmy o podstawowych zasadach.
Więcej wskazówek na temat rozszerzania diety znajdziesz m.in. w artykule: Jak rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych?

Uważnie obserwuj swoje dziecko
Obserwacja dziecka w pierwszych miesiącach życia jest bardzo ważna i ułatwia rodzicom zrozumienie potrzeb malucha. Jeśli zaobserwujecie niepokojące objawy, dziecko płacze dłużej niż zwykle, a wszystkie sposoby na ukojenie płaczu nie przynoszą ulgi, najlepiej skorzystać z porady lekarza pediatry.

 

1. St James-Roberts, I. (2008). Infant crying and sleeping: helping parents to prevent and manage problems. Primary Care: Clinics in Office Practice, 35(3), 547-567.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się