O 1000 dni

Powrót

Jak dbać o piersi w okresie karmienia

Piersi nie wymagają specjalnej pielęgnacji w okresie karmienia. Karmienie naturalne może jednak powodować, że brodawki będą bolesne i bardziej wrażliwe.
Poza tym w okresie karmienia piersi są również większe, pełniejsze i cięższe niż wcześniej. Warto więc, byś zwróciła uwagę na kilka kwestii, które poprawią Twój komfort. 

Wybierz dobry biustonosz
Najważniejszą sprawą jest dobranie dobrego biustonosza. Dobry, to znaczy taki, który dokładnie podtrzymuje Twoje piersi, ale jednocześnie ich nie uciska. Ważne, by ramiączka stanika były dość szerokie – co najmniej 1,5-2 cm. Piersi karmiącej kobiety są szczególnie wrażliwe i narażone na podrażnienia, dlatego warto wybrać stanik uszyty z dobrej jakości oddychającego materiału. 
Wygodnie, gdy można rozpiąć go z przodu lub gdy na miseczkach naszyte są specjalne odpinane klapy. Najlepiej poświęcić trochę czasu (i pieniędzy) i w profesjonalnym sklepie z bielizną wybrać stanik dobrze dopasowany do potrzeb oraz kształtów świeżo upieczonej mamy. 

Higiena brodawek
Brodawki piersi nie potrzebują szczególnej higieny. Nie ma potrzeby, byś myła je przed każdym karmieniem. Jest wręcz odwrotnie – zbyt częste mycie mogłoby wysuszyć wrażliwą skórę piersi i wywołać podrażnienie.

Pamiętaj o kosmetykach i ruchu
W pierwszej kolejności polega na zapobieganiu rozstępom i utrzymaniu jędrności oraz elastyczności skóry. Jeśli zdecydujesz się na używanie kremów ujędrniających, wybieraj takie, które przeznaczone są dla karmiących kobiet. Zwykle używa się ich po kąpieli, delikatnie wmasowując okrężnymi ruchami. Zwróć uwagę, by nie nakładać kosmetyku tuż przed karmieniem malucha. 
O piersi można również dbać, uprawiając ćwiczenia. Co prawda piersi zbudowane są głównie z komórek tłuszczowych i gruczołów mlekowych, ale można dbać o nie „pośrednio”, wzmacniając podtrzymujące je mięśnie klatki piersiowej oraz ramion. Idealnym sportem do tego celu jest pływanie, szczególnie styl klasyczny (czyli popularna żabka). Można również po prostu gimnastykować się w domu, wykonując specjalne, niezbyt obciążające ćwiczenia tych partii ciała.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się