O 1000 dni

Powrót

Jak długo należy karmić piersią?

Zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest karmienie niemowlęcia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Terminem „karmienie wyłącznie piersią” określamy czas, w którym niemowlę otrzymuje tylko mleko matki. Nie ma potrzeby i nie należy podawać w tym czasie innych pokarmów i płynów, w tym wody.

Dlaczego karmienie piersią jest najlepsze dla mamy i dziecka?

Karmienie piersią ma wiele korzyści zarówno dla Ciebie, jak i Twojego malucha:

  • Twoje mleko jest zawsze świeże i łatwo dostępne, a przygotowanie posiłku banalnie proste – wystarczy się przytulić i przystawić dziecko do piersi.
  • Dodatkowo stanowi ochronę dla Twojej pociechy przed alergiami, licznymi chorobami (mleko mamy zawiera cenne przeciwciała), jak również otyłością oraz pozwala na programowanie zdrowia dziecka na przyszłość.
  • Jest to pełnowartościowy, łatwo przyswajalny, lekkostrawny, jednym słowem najlepszy pokarm, jaki możesz dać Twojemu dziecku.

Jak długo karmić piersią?

Jeżeli chodzi o górną granicę wieku wskazującą, że powinnaś zaprzestać już karmienia piersią – to takiej nie ma. WHO uznaje, że prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja kontynuowanie karmienia piersią do drugiego roku życia lub dłużej. Decyzja należy do Ciebie i Twojego malucha! Bez względu na to, czy zakończysz, czy też nadal będziesz karmić piersią, pamiętaj, że w odpowiednim czasie, czyli pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia niezbędne jest rozszerzanie diety niemowlęcia. Wprowadzanie do jadłospisu dziecka dodatkowych posiłków, tzw. pokarmów uzupełniających, jest ważne m.in. dlatego, że samo mleko mamy podawane na tym etapie nie zaspokaja już wszystkich potrzeb żywieniowych niemowlęcia.

Odstawianie dziecka od piersi

Karmienie piersią tworzy między Tobą a dzieckiem bardzo intymną relację. Nie obawiaj się, że zaprzestanie karmienia piersią przerwie tę szczególną więź. Po prostu ulegnie ona zmianie, ale pozostanie tak samo intensywna, jak wcześniej. Musisz być przygotowana na to, że proces odstawienia dziecka od piersi nie jest łatwy. Maluch w tym czasie często płacze, wypluwa smoczek. Najważniejsze, żebyś była wytrwała i cierpliwa, a niezadowolenie dziecka nie wpływało na Twoje emocje i nie budziło wątpliwości, czy podjęłaś słuszną decyzję. Postaraj się również wypracować u dziecka pozytywne nastawienie do karmienia butelką. Niech kojarzy się maluchowi z tak samo przyjemną czynnością jak picie mleka z piersi mamy.

Czytaj więcej i dowiedz się, jak odstawić dziecko od piersi.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się