O 1000 dni

Powrót

Jak wprowadzać nowe produkty do diety dziecka?

Pierwsze nowe dania w diecie 56-miesięcznego dziecka powinny mieć łagodny smak i kremową konsystencję.
Do rozpoczęcia przygody z jedzeniem idealnie nadają się posiłki jednoskładnikowe, np. przeciery z marchwi lub dyni. Są lekkostrawne, dobrze smakują i łatwo uzyskać z nich danie o jednolitej konsystencji. 

Krok po kroku w rozszerzaniu diety
Posiłki, inne niż mleko mamy, podawaj po zakończonym karmieniu piersią. W sytuacji, gdy dziecko odmawia spożywania bądź próbowania nowych pokarmów, możesz odwrócić tę kolejność.
Niewielką ilość nowej potrawy podaj na łyżeczce i obserwuj jego reakcję. Nowe produkty żywieniowe to zupełnie nowe smaki dla dziecka, dlatego możesz wymieszać nowy posiłek z mlekiem, by maluch rozpoznał znajomy smak.
Nowe pokarmy należy podawać osobno i po kolei, obserwując reakcję dziecka. Rozszerzając dietę o nowe produkty, zachowaj odstęp 1–2 dni, aby upewnić się, że nie wystąpiła żadna niepożądana reakcja organizmu Twojego dziecka na nowy składnik diety (wysypka, wzdęcia, rozdrażnienie, kłopoty ze snem). Zacznij od niewielkich ilości, np. 3–4 łyżeczki posiłku.
Cały czas w trakcie rozszerzania diety maluch powinien dostawać swój dotychczasowy posiłek mleczny, zgodnie z zaleceniami ze schematu żywienia dzieci w 1. roku życia.
Pamiętaj, że wielkości porcji podane w schematach żywienia niemowląt są średnią, jaką zjada dziecko w danym wieku niezależnie od łaknienia i zapotrzebowania. Różnice mogą również dotyczyć liczby posiłków.

Wybieraj produkty wysokiej jakości o znanym pochodzeniu
Jeśli samodzielnie przygotowujesz posiłek dla dziecka, wybieraj warzywa i owoce o znanym Ci pochodzeniu. Zarówno warzywa, jak i owoce należy dokładnie umyć, a następnie przed przetarciem ugotować. Nie dosalaj ani nie dosładzaj dań dla dziecka! Pomimo że mogą wydawać się mdłe, właśnie taki smak najbardziej zadowoli małego smakosza. Rezygnując z soli, unikasz również obciążania słabo rozwiniętych nerek dziecka.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się