O 1000 dni

Powrót

Jak zapobiegać alergii pokarmowej?

Z badań wynika, że jednym z najskuteczniejszych środków zapobiegających alergii pokarmowej dzieci jest mleko matki. 
Potwierdzono, że u dzieci karmionych piersią przez co najmniej pierwszych 6 miesięcy życia obserwuje się rzadsze występowanie alergii. 

Najlepszy czas na rozszerzanie diety 
Wyniki badań wskazują, że ryzyko alergii i późniejsze pojawienie się objawów uczuleniowych jest większe, jeżeli stały pokarm jest wprowadzany do diety dziecka przed 4. miesiącem życia, zwłaszcza, jeżeli żywność jest różnorodna. Jednocześnie eksperci podkreślają, że opóźnione wprowadzenie pokarmów stałych lub unikanie alergizujących nie zapewnia skutecznej ochrony przed alergią.
Rozszerzanie diety powinno rozpocząć się nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia, a jednocześnie nie później niż w 26. tygodniu życia. Nie podawaj dziecku nowych dań, gdy jest ono chore. Maluch w czasie infekcji jest bardzo osłabiony i częściej reaguje na pożywienie alergią. 

Czy Twoje dziecko należy do grupy ryzyka wystąpienia alergii?
Najbardziej podatne na alergię pokarmową są dzieci najmłodsze, ponieważ ich układ immunologiczny dopiero się kształtuje. Zagrożone ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej są również te dzieci, których rodzice albo rodzeństwo są alergikami. W skrajnym przypadku, gdy oboje rodziców cierpi na ten sam rodzaj reakcji alergicznej, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii pokarmowej u malucha wynosi od 50% aż do 80%.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się