O 1000 dni

Powrót

Jak zmienia się kobiecy pokarm

Skład mleka mamy zmienia się wraz z rozwojem dziecka oraz w ciągu jednego karmienia. Jednak za każdym razem zaspokaja aktualne potrzeby dziecka i dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych. 
Mleko czasem bywa wodniste, czasem bardzo gęste, czasem ma różne barwy, od żółtopomarańczowej do niebieskawej. Wszystko to mieści się w granicach normy i nie czyni pokarmu mniej wartościowym. Zobacz również artkuł:
Najważniejsze składniki kobiecego pokarmu.
Tuż po porodzie pokarm ma postać siary, następnie pojawia się mleko przejściowe, a później mleko dojrzałe.

Siara
Tuż po porodzie, przez około 5 dni, gruczoły sutkowe produkują siarę –
gęste mleko o żółtawej barwie. Jego wymienna nazwa to młodziwo. Zawiera ono białko, immunoglobuliny, substancje odpornościowe, a także hormony, enzymy, czynniki wzrostu, witaminy i składniki mineralne. Siara posiada właściwości przeczyszczające. W pierwszej dobie po porodzie noworodek wraz z mlekiem matki otrzymuje największe stężenie przeciwciał, które chronią przed alergią i infekcjami.

Mleko przejściowe
Pokarm ten pojawia się stopniowo – między 5. a 14. dniem życia dziecka. Stopniowo zwiększa się w nim ilość
laktozy, która jest podstawowym węglowodanem. Zwiększa się też ilość tłuszczu. Natomiast ilość białka ulega zmniejszeniu. Mleko to ma bardziej wodnistą konsystencję i większą przejrzystość. Zwykle w pierwszych dniach towarzyszy mu nawał pokarmu w piersiach kobiety.

Mleko dojrzałe
Pojawia się około trzeciego tygodnia po porodzie.
Charakteryzuje się niebieskawym kolorem i przejrzystością. Wraz z rozwojem dziecka skład mleka dojrzałego ulega modyfikacji.

Zmiana składu pokarmu w ciągu jednego karmienia
Konsystencja pokarmu zmienia się również w trakcie jednego karmienia. Pokarm wypływający
na początku ssania jest bardziej „wodnisty”, zawiera więcej laktozy– naturalnego cukru mlecznego. A pod koniec opróżniania piersi staje się gęstszy – dostarcza więcej tłuszczu i białka.
Jeśli podasz niemowlęciu na krótko najpierw jedną, a następnie drugą pierś, zje ono jakby dwie porcje „wysokocukrowe”, co może spowodować u niego nasilone objawy kolki. Znacznie szybciej będzie też ponownie głodne. Dlatego ważne jest, by w czasie karmienia maluch opróżniał całą pierś. Dopiero, gdy to się stanie, a Twoje dziecko nadal chce jeść – przystaw go do drugiej piersi.

Co jeszcze wpływa na mleko mamy?
Skład mleka zależy również od pory dnia –
w nocy zawiera ono znacznie więcej tłuszczu. Również czas trwania ciąży ma wpływ na pokarm – mleko mamy wcześniaka zawiera zdecydowanie więcej białka. Ważny jest również stan odżywienia karmiącej oraz stosowana dieta
 

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co jeść w trakcie karmienia piersią, przeczytaj artykuł: Dieta karmiącej mamy.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się