O 1000 dni

Powrót

Jak żywić ząbkujące dziecko?

Najczęściej między 4. a 8. miesiącem życia pojawiają się pierwsze zęby u niemowlęcia. Ząbkowaniu towarzyszą różne objawy. Oprócz miejscowych oznak, takich jak rozpulchnienie dziąseł i wzmożone ślinienie, mogą pojawić się również objawy ogólnoustrojowe, m.in. drażliwość, ból, niepokój, pogorszenie apetytu. Skutkuje to zarówno dyskomfortem fizycznym niemowlęcia, jak i zaniepokojeniem rodziców. 

Czy wiesz, że jeśli niemowlę jest już w trakcie rozszerzania diety, to podając mu odpowiednie produkty, możesz złagodzić ból związany z ząbkowaniem? Jeśli zastanawiasz się, jak żywić ząbkujące dziecko, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź.

 

Ząbkowanie

Jako pierwsze zęby zwykle pojawiają się dwa siekacze dolne, następnie górne i dalsze. Kolejność ta może ulec zmianie i zależy od indywidulanego rozwoju dziecka. W ocenie prawidłowego przebiegu ząbkowania może pomóc reguła „6/4”, co oznacza, że co 6 miesięcy wyrzynają się 4 zęby mleczne. A zatem roczne dziecko przeciętnie powinno mieć 8 zębów, a 1,5-roczne – 12 zębów. Średni czas wyrzynania się wszystkich zębów mlecznych wynosi 17,5 miesiąca1.

W czasie ząbkowania nacisk na dziąsła może pomóc dziecku złagodzić ból i dyskomfort związany z rośnięciem zębów. Gryzaki, specjalne smoczki z wypustkami masującymi czy po prostu zimna, mokra pielucha tetrowa są bezpieczne do gryzienia i jednocześnie odwracają uwagę dziecka od bólu. Można też zastosować niektóre twarde lub schłodzone produkty spożywcze, które równie skutecznie złagodzą ból, np. zimna marchewka, ogórek, rzodkiewka lub kawałek chleba.

 

Karmienie piersią w czasie ząbkowania

W kulminacyjnym momencie wyrzynania się zębów dziecko może w ogóle odmówić przyjmowania pokarmów stałych. Może też pojawić się tzw. strajk karmieniowy, czyli dziecko nagle przestaje chcieć być karmione piersią. Wtedy najlepiej zachować spokój i nie zmuszać dziecka do jedzenia. Spróbuj zaproponować maluchowi pierś, kiedy jest śpiący. W czasie trwania strajku karminowego pamiętaj o odciąganiu pokarmu, aby nie zatkały się przewody mleczne. Możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą laktatora. Sytuacja wraca do normy zazwyczaj po 2-3 dniach2, 3, 4.

 

Temperatura posiłków dla ząbkującego niemowlaka

Temperatura posiłków ma znaczenie dla dziecka. Ciepło potęguje odczulanie bólu, natomiast zimno łagodzi i przynosi ulgę dziecku. Dlatego posiłki najlepiej podawać w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone.

 

Produkty spożywcze do gryzienia

Kiedy podajesz dziecku do gryzienia surową marchewkę lub ogórek, cały czas miej malucha na oku. Dziecko może zadławić się odgryzionymi kawałkami produktów. Nie podawaj dziecku marchewki typu baby, ponieważ jest ona za mała i dziecko może się nią zadławić. Bezpieczniejszą alternatywą są twarde sucharki, koniecznie bez cukru, które rozpuszczają się w jamie ustnej.

 

Ważna uwaga

Pamiętaj, że kontakt fizyczny z dzieckiem ma moc! Dlatego w tym trudnym okresie ząbkowania często przytulaj malucha, przystawiaj do piersi, kołysz, mów do niego, śpiewaj. Zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i miłości może również przyczynić się do ograniczenia dyskomfortu w czasie wyrzynania się pierwszych zębów.

Autor: mgr inż. Marta Wójtowicz - edukatorka żywieniowa programu "Zdrowo Jemy Zdrowo Rośniemy"

Piśmiennictwo

  1. 1. Krawczyński M., 2011. Ząbkowanie – fizjologia czy istotny problem pediatryczny wymagający interwencji terapeutycznej? Pediatria Polska, 86, 3, 223-227.

  2. 2. Grueger B., 2013. Weaning from the breast. Paediatrics & child health, 18, 4, 1-5.

  3. 3. Nayyeri F., Raji F., Haghnazarian E., Shariat M. & Dalili H., 2015. Frequency of “nursing strike” among 6-month-Old infants, at east Tehran health center and contributing factors. Journal of Family & Reproductive Health, 9, 3, 137-140.

  4. 4. Chidiebere O. D., Uchenna E., Ikenna N. K., Ogechukwu A. F., Ifeyinwa O. B., Ejike O. & Asinobi I. N., 2016. Early cessation of breastfeeding: a neglected nutritional challenge among infants. International Journal of Clinical Nutrition, 3, 1, 12-16.

 

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się