O 1000 dni

Powrót

Najczęstsze błędy w doborze smoczka

Wybór smoczka ma wpływ na rozwój umiejętności związanych z pobieraniem pokarmów oraz prawidłowy rozwój ortodontyczny. 
Przeczytaj więcej na ten temat w artykule: Jak wybrać odpowiedni smoczek? Dowiedz się także, jakie są najczęstsze błędy1 popełniane przy doborze smoczka i ich możliwe skutki:

Zbyt duże otwory w smoczku powodują zbyt szybki samoczynny wypływ pokarmu. Przez to połykanie staje się czynnością obronną przed zakrztuszeniem zamiast efektem kontroli i stabilizacji. W tym przypadku aktywizowany jest ruch oparty na kąsaniu zamiast uzyskiwaniu podciśnienia. Może mu towarzyszyć głośne połykanie, będące wynikiem zbyt wysokiego napięcia w okolicach krtani. Efektem tej nieprawidłowości mogą być problemy z prawidłową artykulacją głosek tylnojęzykowych i/lub przedniojęzykowych lub seplenienie boczne.

Zbyt długi smoczek, który wkładany jest zbyt głęboko do jamy ustnej, może powodować cofanie języka i reakcję wypychania. Poza dyskomfortem w tracie połykania nieprawidłowość ta może skutkować problemami z artykulacją głosek tylnojęzykowych i/lub przedniojęzykowych lub seplenieniem bocznym.

Zbyt wąski smoczek nie daje możliwości stabilizacji warg oraz prowokuje zbyt wysokie napięcie mięśniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Zamiast podciśnienia promuje ruch oparty na wyciskaniu mleka za pomocą żuchwy i języka. Ta nieprawidłowość może powodować problemy z domykaniem warg (niekontrolowany wypływ śliny) oraz seplenienie. Zbyt miękki smoczek, podobnie jak zbyt wąski, promuje ruch oparty na wyciskaniu mleka i może powodować seplenienie oraz problemy z domykaniem warg.

Smoczek profilowany – gdy jest za mało elastyczny w części znajdującej się w jamie ustnej – promuje ruch oparty na wyciskaniu mleka za pośrednictwem żuchwy i języka. Może on powodować seplenienie oraz problemy z domykaniem warg.

Zbyt twardy smoczek jest najmniej groźną nieprawidłowością, gdyż nie ma negatywnego wpływu na kształtowanie aparatu mowy. Powoduje natomiast nadmierny wysiłek mięśniowy, co może prowadzić do słabej efektywności karmienia i dużego zmęczenia, widocznego w wydolności oddechowej dziecka.
Wybór odpowiedniego smoczka do karmienia jest trudnym zadaniem. Jeśli masz wątpliwości, czy stosowany smoczek jest odpowiedni dla Twojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem.

 

Przypisy Rozwiń
  • 1. 1 Winnicka E., „Wybór smoka do karmienia butelką - sztuka czy nauka?”, Standardy Medyczne/Pediatria w 2012, T.9, 820-829.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się