O 1000 dni

Powrót

Zalety karmienia piersią dla mamy

Dla każdej mamy ważne jest, że pokarm kobiecy zaspokaja aktualne potrzeby dziecka i dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych. Ale karmienie piersią przynosi też wiele korzyści bezpośrednio mamie.
Poznaj jego liczne zalety:

Wygoda 
Masz dostęp do pokarmu dla dziecka wszędzie i o każdej porze – bez konieczności podgrzewania pokarmu lub sterylizowania butelki. Jeśli dzieckiem opiekuje się jego tata, wystarczy, abyś wcześniej odciągnęła mleko do specjalnego pojemnika i odpowiednio je przechowywała – pełnowartościowy, odżywczy pokarm będzie już czekał, gdy maluszek zgłodnieje.

Szybszy powrót do masy ciała sprzed ciąży
Karmienie piersią sprzyja szybszemu powrotowi do masy ciała, którą miałaś przed ciążą. Do produkcji mleka wykorzystywana jest zgromadzona w trakcie ciąży tkanka tłuszczowa – stanowiąca rezerwę energetyczną.

Zapobieganie chorobom
Badania wykazały, że u kobiet, które karmiły piersią, ryzyko zachorowania na raka sutka jest znacznie niższe niż u  kobiet, które nie karmiły naturalnie. Istotny jest również łączny czas karmienia – im dłużej po urodzeniu dziecko karmione jest piersią, tym mniejsze istnieje ryzyko rozwoju raka piersi u kobiety.
Karmienie naturalne uważane jest również za czynnik ochronny przed wystąpieniem raka jajnika.

Lepsze samopoczucie
W trakcie laktacji Twój organizm wydziela prolaktynę – hormon, który sprawia, że jesteś bardziej zrelaksowana i spokojniejsza. Dzięki temu szybciej wracasz do formy. Podczas karmienia wydziela się także oksytocyna – hormon obniżający napięcie i poziom lęku, działający uspokajająco i podnoszący nastrój karmiącej matki.

Wyjątkowa więź!    
Dotyk, intymność i bliskość związane z karmieniem piersią, budują wyjątkową więź pomiędzy mamą i dzieckiem, a przy tym naturalnie pogłębiają instynkt macierzyński. Codzienne karmienia stwarzają okazję do uważnego bycia razem i celebracji drobnych chwil.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się