O 1000 dni

Powrót

Woda – najlepszy napój od początku życia

Czysta woda jest najlepszym produktem służącym do zaspokojenia pragnienia. Do picia wody przyzwyczajaj swoje dziecko od najmłodszych lat, wyrabiając w nim tym samym zdrowe nawyki żywieniowe.
Woda to bowiem jedna z podstawowych substancji, które tworzą ludzkie ciało. Pełni w organizmie wiele funkcji, dlatego jest niezbędna do życia. Bierze udział w transporcie substancji odżywczych, a także jest rozpuszczalnikiem związków powstających w reakcjach metabolicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów jest więc niezbędne.

Ile wody potrzebują niemowlęta i małe dzieci?
Zapotrzebowanie niemowląt na wodę, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, jest około 4-krotnie większe niż u osób dorosłych.
Jeżeli karmisz swoje dziecko piersią, wówczas Twój pokarm zapewnia dostateczną podaż płynów do 6. miesiąca życia u zdrowego niemowlęcia. Gdy rozpoczniesz rozszerzanie diety, pamiętaj o dodatkowym nawadnianiu. Dziecko w 1. roku życia powinno otrzymać około 800 ml płynów na dobę.
Dzieci między 1. a 3. rokiem życia powinny otrzymywać około 1300 ml płynów na dobę, a ruchliwe przedszkolaki nawet 1700 ml.
Zbyt małe spożycie wody może objawiać się:

  • poczuciem zmęczenia,
  • brakiem koncentracji uwagi,
  • sennością,
  • może doprowadzić do pogorszonej pracy narządów wewnętrznych.

Pamiętaj, że płyny dostarcza się nie tylko w napojach, ale także w pożywieniu. Najwięcej płynów zawierają warzywa i owoce, np. melony, ogórki i pomidory oraz owoce cytrusowe.

Jakie napoje należy ograniczać?
Unikaj kolorowych napojów, które są kaloryczne i hamują apetyt. Mogą one prowadzić do otyłości i próchnicy zębów u Twojego dziecka. Również soki owocowe nie powinny być traktowane jako napój zastępujący wodę. Zalecana porcja soku dla niemowląt i dzieci między 1. a 3. rokiem życia to maksymalnie pół szklanki na dzień – nie powinna być jednak traktowana jak napój a jako część posiłku.

Jaką wodę wybrać?
W diecie niemowląt i dzieci do 3. roku życia zaleca się wody źródlane i naturalne wody mineralne niskozmineralizowane (< 500 mg/ 1 litr rozpuszczonych składników), niskosodowe (<20 mg jonów sodu/ 1litr) i niskosiarczanowe (<20 mg / 1litr). Dzieci starsze (powyżej 3 r. ż.)  mogą pić również wodę o średnim stopniu mineralizacji (500-1500 mg/ 1 litr).Woda o wysokiej zawartości minerałów może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie nerek dziecka.
Niemowlęta i małe dzieci tracą w ciągu doby dużo więcej płynów niż osoby dorosłe, ale nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego ośrodka pragnienia. Co jakiś czas proponuj więc swojemu maluchowi do picia wodę. Najlepiej jeśli będzie zawsze w zasięgu wzroku dziecka.

W czym podawać dziecku wodę?
Dzieci po 1. roku życia nie powinny już pić z butelki ze smoczkiem, ponieważ ograniczenie długotrwałego korzystania z butelki może być pomocne w prewencji otyłości. Dziecko, które pije ze szklanki lub kubka, ćwiczy w ten sposób aparat mowy. Sprawdź, w jaki sposób możesz zachęcić dziecko do picia wody.

 

 

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się