O 1000 dni

Powrót

Zmniejszony apetyt – czy to powód do niepokoju?

Kiedy małe, chętnie jedzące dziecko z upływem czasu – zamiast jeść coraz więcej – zamienia się w niejadka, wielu rodziców ogarnia niepokój. Często jednak okazuje się, że łaknienie dziecka jest odpowiednie dla jego wieku i tempa rozwoju, a obawy wynikają z nierealistycznych oczekiwań, iż w kolejnych latach rozwoju dziecko będzie zjadać coraz więcej.
O ile w pierwszym roku życia masa ciała niemowlęcia przeciętnie zwiększa się o 7 kg, a długość jego ciała o 21 cm, to już w kolejnych latach przyrost ten jest znacznie wolniejszy. Między 2. a 5. rokiem życia u większości dzieci masa ciała zwiększa się o 1-2 kg rocznie, a wysokość o 6-8 cm. Wiąże się to również z fizjologicznie zmniejszonym łaknieniem1.

Kontroluj tempo wzrostu
Pogorszenie łaknienia związane z chorobą często występuje nagle i dotyczy wszystkich typów pokarmów (nawet tych, które do tej pory były ulubione). Jeśli zauważasz u swojego dziecka nagłe pogorszenie apetytu, a Twój niepokój wzrasta, warto udać się do lekarza, który zleci serię badań oraz przeprowadzi wywiad, by wykluczyć ostre lub przewlekłe choroby związane z jadłowstrętem.
Sprawdzaj regularnie długość i masę ciała dziecka oraz jego współczynnik BMI, za pomocą naszego kalkulatora BMI, by w porę dostrzec niepokojące symptomy i móc przedstawić je lekarzowi.
Przed udaniem się do lekarza zanotuj wszystkie posiłki oraz produkty spożywane przez Twoje dziecko w ciągu 3-7 dni. Warto w takim spisie odnotować również wielkość porcji, czas, jaki dziecko spędziło przy posiłku, oraz towarzyszącą mu atmosferę.
Na podstawie badań oraz wywiadu lekarz oceni tempo wzrastania oraz określi aktualny stan odżywienia dziecka.

Sposób na zwrócenie uwagi
Niekiedy nagła odmowa jedzenia wynika z chęci zwrócenia na siebie uwagi rodziców i opiekunów i wskazuje na problemy w relacjach pomiędzy dzieckiem a opiekunem albo też problemy w relacjach między opiekunami. W takich wypadkach warto zwrócić się o pomoc do psychologa.
Jeśli okaże się, że dziecko rozwija się prawidłowo, a odmowa jedzenia ma podłoże fizjologiczne, skorzystaj z porad lekarza oraz wskazówek ekspertów, które znajdziesz w artykule: Jak sobie radzić z małym niejadkiem?

Przypisy Rozwiń
  • 1. 1 Stanowisko Canadian Paediatric Society, Nutrition and Gastroenterology Comittee, za: „Medycyna Praktyczna – Pediatria”, 3/2013.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się