O 1000 dni

Powrót

Umiejętności dziecka, które ukończyło 2. rok życia

Trzeci rok życia to czas wzmożonej samodzielności. Dziecko bardzo szybko uczy się nowych umiejętności, nie tylko związanych z zabawą. Kieruje nim ciekawość świata, dlatego potrzebuje teraz dużo uwagi i dbałości o bezpieczeństwo. 
Jest to również wiek, w którym chęć wyrażenia się lub wykonania pewnej czynności bardzo często przerasta umiejętności dziecka. Owocuje to frustracją, a nawet wybuchami złości. Twoje opanowanie i pomocna dłoń pomogą Twojemu maluchowi przejść przez ten pełen nowości, niełatwy czas.

Mowa i umiejętności poznawcze
Po ukończeniu przez dziecko 2. roku życia zasób słów rośnie bardzo szybko i wieku 3 lat  osiągnie około 800 słów. Twój maluch zacznie mówić zdaniami składającymi się z dwóch lub trzech wyrazów. Będą to zdania wyrażające pytania, twierdzenia, a także zdania rozkazujące. Dziecko zdobywa wiedzę o otaczającym świecie, a w okresie między 2 a 3 rokiem życia będzie próbowało formułować wnioski na temat obserwowanych zjawisk i zachowań innych ludzi. Dziecko szybko się uczy, ale ma mało podzielną uwagę. Łatwo się rozprasza i dekoncentruje.

Rozwój motoryczny
Około 2. roku życia dziecko doskonali umiejętność chodzenia, które staje się dla niego głównym sposobem przemieszczania się. Potrafi już chodzić do tyłu i na boki, a także uczy się podskakiwać. Mniejszym problemem staje się dla niego korzystanie z nocnika. Często, zamiast spaceru w wózku, woli podróżować na pchanym przez rodzica rowerku, co pozwala mu powoli się z nim oswajać. Postępy w rozwoju ruchowym widać także w zabawie – dziecko potrafi już budować wieżę z sześciu klocków i odkręcać pokrywki zabawek. 

Rozwój emocjonalny i społeczny
Po 2. roku życia dziecko najchętniej przebywa z dorosłymi, ale zaczyna również inicjować kontakty z innymi dziećmi. Między 2 a 3 rokiem życia maluch rozwija się emocjonalnie, okazuje teraz także bardziej złożone emocje, takie jak wstyd, duma, zazdrość. W 3. roku życia natomiast dziecko zaczyna mówić o swoich emocjach i lepiej je rozumieć, dzięki temu może dzielić się swoimi doświadczeniami.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się