O 1000 dni

Powrót

Dlaczego w trakcie ciąży witamina D jest tak ważna?

Witamina D jest ważnym czynnikiem wchłaniania wapnia i fosforanów w organizmie - składników niezbędnych do budowy kości i zębów. Ponadto wpływa korzystnie na układ nerwowy, mięśniowy i odpornościowy1.

Skutki niedoboru witaminy D w ciąży2
Niedobór witaminy D w trakcie ciąży w negatywny sposób wpływa zarówno na matkę, jak i dziecko. Jak wynika z badań2, w przypadku ciężarnej kobiety może skutkować nietolerancją glukozy w ciąży, cukrzycą ciążową, rzucawką przedporodową, krótszym czasem trwania ciąży, zakończeniem ciąży drogą cesarskiego cięcia oraz bakteryjnym zapaleniem pochwy w pierwszym trymestrze ciąży.
Niedobór witaminy D w trakcie ciąży wpływa negatywnie na układ szkieletowy dziecka, który dopiero się kształtuje. Jak pokazują badania, niewystarczająca podaż tego składnika w trakcie ciąży może po urodzeniu powodować obniżoną masę kostną u dziecka, rozmiękanie potylicy, krzywicę, a także zaburzenia w rozwoju zawiązków zębowych.
Konsekwencje niedoboru witaminy D w trakcie ciąży mogą też ujawnić się w późniejszych latach życia dziecka. Wśród odległych skutków można wymienić zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy, chorób alergicznych, astmy oraz cukrzycy dziecięcej.
Przeczytaj również: Suplementacja witaminy D w ciąży – o czym warto wiedzieć?

Zawartość witaminy D w polskich produktach żywnościowych3:

Przypisy Rozwiń
  • 1. 1 Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3.
  • 2. 2 Charzewska J. i wsp.: „Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – rok 2009”; Standardy Medyczne/ Pediatria; 2009, T. 6.
  • 3. 3 Kunachowicz H i wsp.: „Tabele składu i wartości odżywczej żywności”; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się