O 1000 dni

Powrót

Niebezpieczeństwa związane z nadwagą w ciąży

Obserwuje się coraz większą liczbę kobiet ciężarnych z wysokim wskaźnikiem BMI oraz coraz większą liczbę ciąż powikłanych cukrzycą. W związku z tym coraz więcej nowo narodzonych dzieci osiąga dużą masę urodzeniową. 
Tymczasem jak pokazują badania, skrajne masy urodzeniowe – zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka – mogą przyczyniać się u dziecka do rozwoju otyłości i zespołu metabolicznego w przyszłości.

Choroby zależne od masy ciała
Zbyt niska masa urodzeniowa – związana z niedożywieniem wewnątrzmacicznym – oraz jej wpływ na rozwój otyłości i chorób sercowo-naczyniowych u dziecka zostały opisane w artykule na temat hipotezy Barkera
Badania1 pokazują, że zbyt wysoka masa urodzeniowa – wynikająca z nadmiernej ilości energii przyjmowanej przez dziecko już w okresie prenatalnym i gromadzenia tkanki tłuszczowej – może być równie niebezpieczna dla jego zdrowia. Przyczynia się bowiem do rozwoju otyłości i cukrzycy typu II w okresie dorastania oraz innych schorzeń metabolicznych i sercowo-naczyniowych.

Jak zaprogramować metabolizm dziecka
O ile niedożywienie kobiet w czasie ciąży jest już rzadkim zjawiskiem w wysokorozwiniętych krajach Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych, o tyle plaga otyłości stanowi bardzo poważny problem. 
Zdrowa dieta w ciąży – bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie pozbawiona pustych kalorii i zbędnego cukru – to prawdziwa inwestycja w zdrowie dziecka. Odżywiając się w odpowiedni sposób, możesz już w ciąży zaprogramować metabolizm dziecka, tak aby mogło się cieszyć zdrowiem w późniejszym życiu. 

Sprawdź, ile powinnaś średnio przytyć w czasie ciąży w zależności od Twojego BMI sprzed ciąży.

Przypisy Rozwiń
  • 1. 1 Horvath A., Dziechciarz P., „Wczesne programowanie metaboliczne”, Szkoła Pediatrii vol. 17, no 5.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się