O 1000 dni

Powrót

Suplementacja witaminy D w ciąży – o czym warto wiedzieć?

Kobiety w ciąży należą do grupy zwiększonego ryzyka niedoboru witaminy D. Składnik ten stanowi bardzo ważny element prawidłowego rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, dlatego też zalecana jest jego suplementacja.
Wprawdzie witamina D może być syntetyzowana w skórze człowieka pod wpływem promieni słonecznych, jednak nasłonecznienie w Polsce w ciągu całego roku nie jest wystarczające, a produkcja tej witaminy jest efektywna tylko wtedy, gdy nie stosuje się kremów z filtrami UV. Dodatkowo, jak pokazują badania, spożycie witaminy D z diety wśród kobiet w ciąży jest bardzo niskie.

Zalecana dawka suplementacji
Ginekolog położnik powinien po potwierdzeniu ciąży u pacjentki rozważyć włączenie suplementacji witaminą D w dawce 1500-2000 IU/dobę, nie później niż od drugiego trymestru ciąży. W ciąży zaleca się okresowe monitorowanie stężenia 25(OH) D w celu doboru indywidualnej optymalnej dawki witaminy D oraz weryfikacji skuteczności jej suplementacji. Więcej informacji o witaminie D znajdziesz w: Poradniku żywienia kobiet w ciąży
Przeczytaj również: Dlaczego w trakcie ciąży witamina D jest tak ważna?

 

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się