O 1000 dni

Powrót

Zgaga, zaparcia, skurcze łydek… – jak sobie radzić z dolegliwościami w ciąży?

W czasie ciąży możesz doświadczać szeregu uciążliwych dolegliwości, wpływających na Twoje samopoczucie. Są sposoby na to, by sobie z nimi radzić.

Zgaga
Jeśli ta przypadłość jest Twoim problemem, postaraj się unikać produktów, które mogą ją wywoływać.  Zrezygnuj z kwaśnych pokarmów, takich jak pomidory i cytrusy, oraz ostro doprawionych potraw. Unikaj również kawy, czekolady i mięty oraz wyrobów o wysokiej zawartości tłuszczu.
Doraźnie i na krótką chwilę może Ci pomóc wypicie mleka. Powoduje ono jednak wzmożoną produkcję kwasu żołądkowego, więc nie jest to dobry sposób na całkowite pozbycie się problemu zgagi.
Staraj się jadać małe posiłki, ale częściej i regularnie. Napoje spożywaj po posiłku, a nie podczas jedzenia. Pamiętaj również, żeby nie najadać się na krótko przed snem.

Nudności
Aby się z nimi uporać, ogranicz spożycie produktów o dużej zawartości cukru i tłuszczu. Pij odpowiednią ilość wody (szczególnie istotne, jeśli wymiotujesz), a posiłki jedz częściej, lecz w mniejszych porcjach. Ulgę mogą przynieść produkty wysokowęglowodanowe, jak płatki śniadaniowe lub sucharki. W pokonaniu nudności może Ci też pomóc spożywanie imbiru w postaci imbirowych kapsułek lub herbatek, a także witamina B6.

Skurcze łydek
Aby im zapobiec, poleca się spożywanie produktów spożywczych bogatych w magnez i wapń. Zdarza się jednak, że same produkty spożywcze nie wystarczają i konieczna jest suplementacja witamin. Pomóc mogą także pokarmy o dużej zawartości witaminy C i flawanoidów (np. owoce cytrusowe, warzywa: papryka, brokuły lub rośliny strączkowe).

Zaparcia
Zapobiegać zaparciom może odpowiednia, bogata w błonnik dieta. Staraj się także ograniczyć spożywanie tłuszczów i słodyczy oraz smażonych i pieczonych potraw. Pij dużo wody i fermentowanych, mlecznych napojów naturalnych (np. kefir). Nie stosuj środków przeczyszczających, nawet tych ziołowych, gdyż mogą spowodować przedwczesny poród.

W trosce o drogi moczowe
Aby uniknąć chorób związanych z układem moczowym, pij dużo płynów i jedz produkty bogate w witaminę C. Owocem, który zapobiega tego rodzaju przypadłościom, jest żurawina.

Podwyższone ciśnienie krwi i obrzęki
Jeśli Twojej ciąży towarzyszy podwyższone ciśnienie krwi i obrzęki (zwłaszcza twarzy i rąk), skontaktuj się z lekarzem. Dbając o to, aby Twoja dieta była bogata w płyny (wspomagają pracę nerek), owoce i warzywa (zawierają potas, który wpływa na obniżenie ciśnienia), ryby (ze względu na zawartość kwasów omega-3) oraz w produkty o wysokiej zawartości wapnia (mleko i produkty mleczne) i magnezu (produkty zbożowe, kasza gryczana, orzechy), możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej sytuacji.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się