O 1000 dni

Powrót

Rady dla przyszłego taty

Planowanie dziecka to dobry moment, by popracować nad własnym stylem życia, poprawić dietę, zacząć więcej się ruszać.  Nawet drobne zmiany, na które zdecydujecie się razem z partnerką, mogą zwiększyć szanse na poczęcie dziecka i zapewnić mu zdrowy start w życie.
Jest wiele dowodów na to, że stan zdrowia i zwyczaje żywieniowe mężczyzny decydują o kondycji spermy – zdrowe nasienie „zaprogramuje” dziecko, dając mu szansę długiego i zdrowego życia.

Zrzuć zbędne kilogramy
Zadbaj o odpowiednią masę ciała. Jeśli masz nadwagę, to dobry moment, by zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Większa aktywność fizyczna obojga przyszłych rodziców zdecydowanie temu posłuży. Musicie przygotować się też do nieustannego biegania wokół pociechy przez najbliższe kilka lat!  Jedz dużo owoców i warzyw, chude mięso, ryby i bogate w błonnik pieczywo pełnoziarniste oraz kasze.
Podstawą Twojej diety powinny być zdrowe, naturalne produkty. Zrezygnuj z dań „na wynos” i produktów przetworzonych.

Już teraz porzuć złe nawyki
Ogranicz spożycie alkoholu.
Spożycie dużych ilości alkoholu może negatywnie odbić się na jakości spermy, utrudniając tym samym zapłodnienie. To dobry moment na zmianę nawyków. Razem z partnerką zrezygnujcie z napojów wyskokowych. Zamiast na imprezę pójdźcie do kina, na spacer albo ugotujcie razem kolację.
Rzuć też palenie. Jeśli jesteś palaczem, nadszedł odpowiedni moment na rozstanie się z nałogiem. Pamiętaj, tytoń nie służy dziecku. Nie czekaj, aż przyjdzie ono na świat, aby rzucić palenie.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się