1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Alergie pokarmowe

Rozszerzanie diety a alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na określony składnik diety wywołana przez mechanizmy układu odpornościowego.
Najczęściej objawy alergiczne u dzieci pojawiają się w 2.-3. miesiącu życia lub po rozpoczęciu procesu rozszerzania diety.

Jakie są objawy alergii pokarmowej?
Objawy alergii pokarmowej charakteryzują się zazwyczaj wysypką, dolegliwościami oddechowymi (katar, kaszel, częste kichanie, czasem trudności z oddychaniem) lub problemami żołądkowymi (biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, wymioty). Każdy niepokojący Cię sygnał skonsultuj z lekarzem; potwierdzi on lub wykluczy alergię pokarmową oraz zaleci, jak należy dalej karmić dziecko.

Jak radzić sobie z alergią?
Jeśli maluch jest jeszcze karmiony wyłącznie piersią, możliwe, że konieczne będzie wykluczenie z Twojego jadłospisu pewnych produktów. Dieta eliminacyjna może powodować niedobory składników odżywczych, dlatego pamiętaj, aby eliminowane produkty zastępować innymi o zbliżonej wartości odżywczej. W ten sposób nie dopuścisz do niedoborów. Jeżeli u Twojego dziecka wystąpiła alergia, koniecznie skonsultuj swoją dietę z lekarzem bądź dietetykiem. 
Jeśli rozpoczęłaś już rozszerzanie diety dziecka, złotą zasadą jest wprowadzanie nowych produktów do diety malucha w co najmniej kilkudniowych odstępach (niektórzy radzą nawet co 7 dni). Dzięki temu będziesz mogła szybko ustalić, który z nowych składników diety jest źle tolerowany przez dziecko. Dobrym pomysłem jest również podawanie nowych produktów w godzinach przedpołudniowych – masz wtedy cały dzień na to, by obserwować reakcję dziecka. 
W przypadku, gdy dziecko ma skłonności do alergii lub jeśli stwierdzono u niego alergię, kontynuuj proces rozszerzania diety dziecka zgodnie ze schematem żywienia dzieci w 1. roku życia, eliminując z jego jadłospisu te produkty, na które jest uczulone.