1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Karmienie piersią

Najlepsze pozycje do karmienia piersią

Dobra pozycja to taka, która zapewnia Ci wygodę, nie obciąża jednej partii mięśni, a przede wszystkim umożliwia prawidłowe ułożenie malucha, ułatwiające ssanie.
Warto wiedzieć, że nie istnieje jedna najlepsza pozycja do karmienia piersią dla świeżo upieczonej mamy. Poznaj możliwe z nich.

Pozycja leżąca lub półleżąca

Są to dobre pozycje na pierwsze dni po porodzie, gdy siedzenie może jeszcze sprawiać dyskomfort. Inwencja nie ma granic: możesz leżeć na plecach, układając malucha na swoim ciele (między piersiami lub nieco z boku, przytrzymując go ręką). Zaletą tej pozycji jest praktyczny brak obciążenia mięśni. Aby ta pozycja była dla Ciebie wygodna przez dłuższy czas, podeprzyj sobie odpowiednio głowę i kark. Możesz również położyć się na boku i przytulić dziecko przedramieniem, tak żeby jego brzuszek dotykał Twojego. Maluch może leżeć dodatkowo na poduszce, by móc wygodniej spożywać pokarm.

Pozycja klasyczna

Jest to pozycja siedząca, dlatego ważne jest stabilne podparcie dla pleców. Dobrze jest również podłożyć pod rękę, na której trzymasz malucha, zwinięty koc lub poduszkę, by odciążyć mięśnie. W pozycji klasycznej opierasz malucha na swoim przedramieniu, ręką przytrzymując jego pupę, tak byście dotykali się brzuchami.

Pozycja krzyżowa

Karmienie odbywa się w pozycji siedzącej, ale dziecko trzymane jest ręką przeciwną niż pierś, która je karmi – np. karmiąc prawą piersią, podtrzymujesz dziecko lewą ręką. Dziecko jest ułożone tak jak w pozycji klasycznej – przytulone do brzucha mamy. Dłoń mamy podpiera kark i główkę dziecka, a przedramię jego plecy. Pozycja ta jest szczególnie polecana do karmienia energicznego malucha, który kręci główką, oraz gdy ssanie jest słabe. Pozwala bowiem na precyzyjne przystawienie dziecka do piersi.

Pozycja spod pachy

Innym sposobem jest ułożenie dziecka pod Twoją pachą. Dłonią podtrzymujesz wówczas jego głowę i szyję, a przedramieniem plecki w linii prostej. Dziecko jest zwrócone brzuszkiem do Ciebie, a jego nóżki znajdują pod Twoją pachą. By było Ci wygodniej, możesz podłożyć maluchowi pod plecy poduszkę. Jest to szczególnie polecana pozycja, jeśli malec przyzwyczaił się zbytnio do spożywania pokarmu tylko z jednej piersi i niechętnie je pokarm z drugiej. Pozycja spod pachy jest wygodna dla mam z dużym biustem, a także po cięciu cesarskim, w przypadku zastoju pokarmu i zapalenia piersi. 

Pozycje do karmienia bliźniąt

Na początku spróbuj karmić maluchy pojedynczo, by poznać ich preferencje i sposób ssania. Gdy już nabierzesz wprawy, możesz karmić je jednocześnie. Możesz jednak potrzebować pomocy drugiej osoby. Ponieważ dzieci mogą mieć różną siłę ssania i apetyt, warto karmić je na zmianę z obu piersi.  
Jednoczesne karmienie bliźniąt pomaga zaoszczędzić czas. Popularna do jednoczesnego karmienia jest pozycja spod pachy. Można też karmić jedno z dzieci w pozycji klasycznej, a drugie w pozycji spod pachy.

Bez względu na preferowaną pozycję pamiętaj o kilku zasadach:

  • Główka, ramiona i tułów malca znajdują się w jednej linii.
  • Twarz dziecka jest zwrócona w stronę piersi bez konieczności skręcania szyi.
  • Ciało malucha ściśle przylega do Twojego ciała.
  • Dziecko ma możliwość odchylenia głowy od piersi.