1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Karmienie piersią

Jak przystawiać do piersi, aby dziecko dobrze ssało

Nauka ssania to kluczowy moment. Właściwa technika karmienia piersią wspiera ponadto rozwój kolejnych etapów nauki spożywania pokarmów, co ma wpływ na prawidłowy rozwój ortodontyczny oraz zapobiega wadom wymowy.
W pierwszych latach życia ważne jest nie tylko, czym karmisz swoje dziecko, ale też jak to robisz – począwszy od odpowiedniej techniki karmienia piersią, poprzez dobór właściwego smoczka, skończywszy na rozwoju kolejnych umiejętności spożywania pokarmów, jak jedzenie z łyżeczki, gryzienie, odgryzanie, żucie, picie z kubka. 

Sprawdź, czy dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi
Ważne, by za każdym razem podczas karmienia pamiętać o tym, że to dziecko jest przystawiane do piersi, a nie pierś do dziecka. Ułóż dziecko w pozycji „brzuszek do brzucha”, tak aby jego brzuch przylegał do Twojego. Podtrzymuj kark i główkę ręką. Upewnij się, że kręgosłup jest wyprostowany – kark, głowa i plecy dziecka tworzą linię prostą. Maluch powinien uchwycić brodawkę z całą otoczką lub dużą jej częścią, tak aby pierś szczelnie wypełniała jego buzię.

Przy prawidłowym przystawieniu nosek i broda dziecka przylegają do piersi, a jego wargi są wywinięte w tzw. rybi pyszczek. Pomiędzy górną a dolną wargą tworzy się kąt rozwarty. Gdy nos niemowlaka jest za bardzo wtulony i uniemożliwia oddychanie, należy bardziej przytulić tułów i pośladki, co spowoduje, że główka samoistnie odchyli się do tyłu, a twarz będzie nieco lżej przylegała do piersi.

W trakcie prawidłowego ssania dziecko wymasowuje pokarm językiem. Policzki malucha nie zapadają się i nie słychać cmokania. Słychać za to regularne połykanie, przypominające brzmieniem głoskę „k”. Po kilku szybkich płytkich ruchach dziecko wykonuje wolniejsze, głębokie ruchy żuchwy, co można rozpoznać po tym, że poruszają się nawet uszy.

Odczucie, jakie towarzyszy karmieniu, to lekkie pociąganie lub mrowienie, które wiąże się z samoistnym wypływem pokarmu.
Bardzo ważne jest, by każde przystawienie dziecka do piersi było prawidłowe. Jeśli dziecko uchwyci pierś za płytko, karmienie należy przerwać. Możesz to zrobić, wsuwając mały palec do kącika ust dziecka. Po chwili spróbuj prawidłowo przystawić je do piersi.

Oznaki nieprawidłowej techniki karmienia
Nieprawidłową technikę karmienia można rozpoznać m.in. po tym, że policzki dziecka są wciągnięte, słychać cmokanie. Znakiem, że karmienie nie przebiega prawidłowo, może być brak przerw w ssaniu oraz bolesne odczuwanie karmienia przez matkę.

Maluch może zbyt płytko chwytać pierś – wtedy w jego ustach znajduje się głównie brodawka, bez otoczki. Przy takim chwytaniu piersi ruchy ssące są zbyt płytkie, co może powodować, iż pierś nie będzie opróżniana do końca. Wynikiem tego mogą być zastoje, ból brodawek oraz stany zapalne.

O nieprawidłowej technice karmienia może świadczyć pojawianie się reakcji obronnych dziecka, takich jak ucieczka w sen przed karmieniem, niepokój, wypychanie języka, blokowanie przepływu mleka językiem, kąsanie zamiast ssania, słabe przybieranie na wadze.

Dla budowania prawidłowych nawyków szczególnie ważny jest początkowy okres nauki ssania, czyli pierwszy miesiąc życia. Jeśli masz obawy, czy Twoje dziecko w prawidłowy sposób pobiera pokarm z piersi, gdy odczuwasz dyskomfort w trakcie karmienia, zgłoś się do poradni laktacyjnej, w której otrzymasz fachową pomoc.