1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Karmienie piersią

Problemy z karmieniem – gdzie szukać pomocy?

Karmienie piersią może na początku przysparzać trudności, ale nie należy się poddawać. Warto natomiast szukać wsparcia i pomocy.
Możesz poprosić o nie położne w szpitalu, lekarza prowadzącego oraz znajome mamy. Po profesjonalną pomoc najlepiej zwrócić się do poradni laktacyjnej. Placówki takie działają przy szpitalach oraz przychodniach na terenie całego kraju.

Dlaczego warto  udać się do poradni laktacyjnej
Wizyta w poradni jest odpłatna – jest to jednak wydatek, który warto ponieść. Mleko matki jest bowiem najtańszym i najzdrowszym pożywieniem dla noworodka – rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia. A karmienie piersią przynajmniej przez pierwsze 6. miesięcy życia jest inwestycją w zdrową przyszłość Twojego dziecka.

Z jakimi problemami warto się udać do doradcy laktacyjnego?

  • nawał mleczny i zastój pokarmu,
  • bolesne brodawki,
  • dyskomfort podczas karmienia,
  • obawa, że dziecko się nie najada.

Motywacją do wizyty w poradni laktacyjnej może być również chęć nauki nowych pozycji karmienia lub sprawdzenia i ewentualnego skorygowania dotychczas stosowanego sposobu przystawiania dziecka do piersi. Może nią być także nauka odciągania pokarmu oraz chęć podtrzymania laktacji w sytacji, gdy chcesz wrócić do pracy.

Jak wygląda wizyta
Podczas wizyty w poradni laktacyjnej lub wizyty doradcy laktacyjnego w Twoim domu otrzymasz wsparcie, poradę medyczną oraz naukę pod okiem fachowca.
Wizyta trwa zazwyczaj 2 godziny. Składają się na nią: obserwacja oraz badanie dziecka, wywiad, obserwacja i ocena Twojego stanu zdrowia, badanie piersi, obserwacja procesu karmienia, korekta i nauka właściwego sposobu przystawiania dziecka do piersi.
Na wizytę zabierz książeczkę zdrowia dziecka i dokumentację medyczną – swoją oraz dziecka.
Listę poradni laktacyjnych w swoim mieście znajdziesz na stronie Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią www.laktacja.pl.