1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Karmienie piersią

Jak zmienia się kobiecy pokarm

Skład mleka mamy zmienia się wraz z rozwojem dziecka oraz w ciągu jednego karmienia. Jednak za każdym razem zaspokaja aktualne potrzeby dziecka i dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych. 
Mleko czasem bywa wodniste, czasem bardzo gęste, czasem ma różne barwy, od żółtopomarańczowej do niebieskawej. Wszystko to mieści się w granicach normy i nie czyni pokarmu mniej wartościowym. Zobacz również artkuł:
Najważniejsze składniki kobiecego pokarmu.
Tuż po porodzie pokarm ma postać siary, następnie pojawia się mleko przejściowe, a później mleko dojrzałe.

Siara
Tuż po porodzie, przez około 5 dni, gruczoły sutkowe produkują siarę –
gęste mleko o żółtawej barwie. Jego wymienna nazwa to młodziwo. Zawiera ono białko, immunoglobuliny, substancje odpornościowe, a także hormony, enzymy, czynniki wzrostu, witaminy i składniki mineralne. Siara posiada właściwości przeczyszczające. W pierwszej dobie po porodzie noworodek wraz z mlekiem matki otrzymuje największe stężenie przeciwciał, które chronią przed alergią i infekcjami.

Mleko przejściowe
Pokarm ten pojawia się stopniowo – między 5. a 14. dniem życia dziecka. Stopniowo zwiększa się w nim ilość
laktozy, która jest podstawowym węglowodanem. Zwiększa się też ilość tłuszczu. Natomiast ilość białka ulega zmniejszeniu. Mleko to ma bardziej wodnistą konsystencję i większą przejrzystość. Zwykle w pierwszych dniach towarzyszy mu nawał pokarmu w piersiach kobiety.

Mleko dojrzałe
Pojawia się około trzeciego tygodnia po porodzie.
Charakteryzuje się niebieskawym kolorem i przejrzystością. Wraz z rozwojem dziecka skład mleka dojrzałego ulega modyfikacji.

Zmiana składu pokarmu w ciągu jednego karmienia
Konsystencja pokarmu zmienia się również w trakcie jednego karmienia. Pokarm wypływający
na początku ssania jest bardziej „wodnisty”, zawiera więcej laktozy– naturalnego cukru mlecznego. A pod koniec opróżniania piersi staje się gęstszy – dostarcza więcej tłuszczu i białka.
Jeśli podasz niemowlęciu na krótko najpierw jedną, a następnie drugą pierś, zje ono jakby dwie porcje „wysokocukrowe”, co może spowodować u niego nasilone objawy kolki. Znacznie szybciej będzie też ponownie głodne. Dlatego ważne jest, by w czasie karmienia maluch opróżniał całą pierś. Dopiero, gdy to się stanie, a Twoje dziecko nadal chce jeść – przystaw go do drugiej piersi.

Co jeszcze wpływa na mleko mamy?
Skład mleka zależy również od pory dnia –
w nocy zawiera ono znacznie więcej tłuszczu. Również czas trwania ciąży ma wpływ na pokarm – mleko mamy wcześniaka zawiera zdecydowanie więcej białka. Ważny jest również stan odżywienia karmiącej oraz stosowana dieta
 

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co jeść w trakcie karmienia piersią, przeczytaj artykuł: Dieta karmiącej mamy.