1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Karmienie piersią

Nauka karmienia piersią

Prawidłowej techniki karmienia można się nauczyć. Bardzo ważne jest Twoje nastawienie oraz motywacja do podjęcia wysiłku i pokonania początkowych niedogodności.
Może się wydawać, że czynność tak naturalna i instynktowna jak karmienie piersią nie powinna przysparzać żadnych problemów. Jednak – szczególnie na początku – mamy napotykają pewne trudności, które mogą zniechęcać do podejmowania kolejnych prób.

Ważny początek
Dobra technika karmienia jest podstawą prawidłowej laktacji. Dlatego ważne, by od samego początku utrwalać dobre nawyki, a eliminować te niewłaściwe. Szczególnie istotne są pierwsze godziny oraz pierwsze dni po porodzie.
Warto pamiętać, że u podstaw wielu problemów, takich jak podrażnienie brodawek, nawał mleka, trudności malucha ze ssaniem leży często niewłaściwy sposób karmienia.

Daj sobie pomóc
Przystawianie noworodka do piersi w odpowiedni sposób wymaga praktyki. Dlatego na początek bardzo przydatna okazuje się pomoc pielęgniarki lub położnej – tuż po porodzie i w trakcie pobytu w szpitalu. Można też korzystać z pomocy poradni laktacyjnej, lekarza prowadzącego, zaprzyjaźnionych mam.

Przeczytaj artykuł:  Jak przystawiać do piersi, aby dziecko dobrze ssało