1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Karmienie piersią

Czy karmić na żądanie?

Jak często karmić noworodka? Eksperci zalecają, by karmić piersią na żądanie. Oznacza to, iż dziecko powinno dostawać pokarm mamy tak często i tak długo, jak się tego domaga. Od reguły karmienia na żądanie są jednak pewne wyjątki. Dowiedz się jakie. 
Apetyt dziecka zazwyczaj we właściwy sposób wskazuje ilość pożywienia, która jest mu potrzebna. Warto jednak pamiętać, że poprzez karmienie piersią maluch zaspokaja nie tylko głód, ale też swoją potrzebę bezpieczeństwa. To też powód, dla którego często domaga się piersi.

Pokarm mamy szybciej się trawi
Niemowlę karmione piersią je częściej niż karmione mlekiem modyfikowanym. To dlatego, iż pokarm mamy idealnie odpowiada potrzebom małego organizmu – jest lekkostrawny i dobrze przyswajalny. Przez to jego trawienie i wchłanianie trwa krócej.

Jak wydłużać przerwy między karmieniami
W pierwszych tygodniach życia dziecko domaga się jedzenia nawet co godzinę lub półtorej. Z wiekiem liczba karmień zmniejsza się średnio do 8 na dobę.
Jeśli podczas karmienia dziecko częściej śpi niż je, pozwól mu zasnąć i odstaw je na chwilę od piersi. Stopniowo Twoja pociecha nauczy się ssać dłużej, a wtedy przerwy pomiędzy karmieniami staną się większe.
Jeśli karmisz niemowlę więcej niż 12 razy w ciągu doby, skontroluj pozycję karmienia i sposób ssania dziecka, bo może to świadczyć o złej technice. Przeczytaj nasz artykuł: Jak przystawiać do piersi, aby dziecko dobrze ssało.

Wyjątki od reguły karmienia na żądanie

Pierwsze dni karmienia: Po porodzie noworodek traci średnio 10% (wcześniak 15%) swojej masy urodzeniowej. Aby jego masa ciała nie spadła poniżej normy, należy karmić go przynajmniej co dwie godziny.
Jeśli w pierwszych tygodniach życia Twoje dziecko domaga się jedzenia rzadziej niż 8 razy na dobę, budź je na karmienie.

Gdy noworodek mało siusia: Możesz zauważyć, iż mniej więcej w 3. dobie po porodzie maluch coraz rzadziej siusia. Moczu może być bardzo mało, a jego zabarwienie staje się intensywne. W takiej sytuacji staraj się jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi (nawet co godzinę). Stopniowo zauważysz przybywanie moczu w pieluszce i zrobi się on zupełnie jasny.

W przypadku żółtaczki fizjologicznej: W 2.-3. dobie po porodzie u malucha może wystąpić tzw. żółtaczka fizjologiczna. Charakteryzuje się ona zażółceniem skóry, śluzówek i białek oczu oraz sennością. Objawy te wywołuje krążąca we krwi bilirubina.
Ponieważ senny maluch może przespać głód – należy uważnie pilnować godzin karmienia i budzić dziecko na jedzenie. To bardzo ważne, bo im częściej noworodek będzie jadł, tym szybciej z jego krwi zostanie usunięty nadmiar substancji, która wywołuje zażółcenie. W miarę spadania jej poziomu w organizmie, maluch zaczyna się budzić częściej i sam dopominać o jedzenie.