1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Karmienie piersią

Co może jeść kobieta karmiąca piersią?

Kobiety w okresie laktacji często w obawie o zdrowie dziecka stosują restrykcyjne diety eliminacyjne. Ograniczanie różnych składników w diecie może  spowodować niedobory pokarmowe lub niedożywienie, a to z kolei może wpłynąć na samopoczucie i stan zdrowia mamy. Nie zaleca się rutynowego eliminowania niektórych produktów z diety kobiety karmiącej piersią.

Czym jest dieta eliminacyjna

To czasowe wykluczenie z diety produktów wywołujących dolegliwości. Wykluczając jedne produkty koniecznie trzeba zastąpić je produktami równoważnymi, tj. takimi, które dostarczają podobne ilości składników odżywczych. Dieta eliminacyjna najczęściej stosowana jest w diagnostyce i leczeniu nietolerancji i alergii pokarmowej.

Restrykcyjna eliminacja wielu produktów z diety kobiety karmiącej i nie stosowanie zamienników eliminowanych pokarmów ma swoje konsekwencje i może prowadzić do niedoborów energii, witamin czy składników mineralnych. Z kolei zły stan odżywienia mamy karmiącej może negatywnie wpływać na samopoczucie i stan zdrowia. Organizm kobiety jest skonstruowany w taki sposób, że wytwarzając mleko – potrzebne do tego składniki pobierze albo z pokarmów, jakie spożywa kobieta, albo – z zapasów w jej organizmie. Dlatego odpowiednie żywienie podczas karmienia piersią jest tak istotne. Tymczasem, jak wynika z badania „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia matek karmiących piersią dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy”1, aż 76% matek karmiących deklarowało stosowanie diety eliminacyjnej. Było to spowodowane troską o zdrowie dziecka i profilaktyką alergii.

Prewencja alergii?

W badaniach naukowych wykazano, że sposób żywienia matek w trakcie laktacji nie ma wpływu na wystąpienie alergii, astmy czy egzemy i innych objawów alergii u niemowląt, dlatego stosowanie diet eliminacyjnych w profilaktyce alergii nie jest uzasadnione3,4.

Kolki

Kolejną częstą przyczyną eliminacji pokarmów „na wszelki wypadek” są kolki niemowlęce. Większość badań nie potwierdza skuteczności wielu popularnych sposobów na łagodzenie objawów kolki u niemowląt. W leczeniu kolki nie zaleca się też prewencyjnego stosowania diety bezlaktozowej i bezmlecznej. Jej stosowanie  przez mamę karmiącą ma uzasadnienie jedynie w przypadku podejrzenia przez lekarza  alergii na białka mleka krowiego u dziecka.

Dla kogo dieta eliminacyjna?

Jeżeli w trakcie karmienia piersią obserwujesz u swojego malucha niepokojące objawy mogące świadczyć o nadwrażliwości lub alergii pokarmowej, być może w tym przypadku konieczna będzie eliminacja niektórych produktów z Twojej diety. Pamiętaj jednak, że każdy wyeliminowany produkt powinnaś zastąpić innym produktem o podobnej wartości odżywczej. Diety eliminacyjnej nie powinnaś stosować na własną rękę! Przed zastosowaniem zmian w swojej diecie koniecznie zasięgnij rady lekarza lub dietetyka.


1 Gajewska D., Królak-Olejnik B.: „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia matek karmiących piersią dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy”, badanie przeprowadzone we współpracy z Fundacją NUTRICIA

2 Hattevig G, Kjellman B, Sigurs N i wsp. Effect of maternal avoidance of eggs, cow’s milk and fish during lactation upon allergic manifestations in infants. Clin Exp Allergy 1989;19:27-32

3 Lange NE, Rifas-Shiman SL, Camargo CA i wsp. Maternal dietary pattern during pregnancy is not associated with recurrent wheeze in children. J Allergy Clin Immunol 2010;126:250-255

4 M. K. Boraszewska-Kornacka i inni, Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, „Standardy Medyczne” 2013, nr 3, s. 265-279.