1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Karmienie piersią
Karmienie piersią

Najczęstsze problemy związane z karmieniem piersią

Rozpoczęcie karmienia piersią nie zawsze przychodzi z łatwością, jednak  Ty i Twoje dziecko możecie się tego wspólnie nauczyć. Warto, żebyś wiedziała, że większość problemów związanych z karmieniem piersią jest do rozwiązania. Jakie są najczęstsze trudności podczas karmienia piersią i jak sobie z nimi radzić?

  • Nieprawidłowa technika karmienia – jeżeli czujesz dyskomfort w trakcie karmienia piersią, należy delikatnie je przerwać, wkładając czysty palec do buzi niemowlęcia - przerwać ssanie i poprawić pozycję. Aby mieć pewność, że pozycja dziecka jest prawidłowa sprawdź, czy ucho i biodro Twojej pociechy są ułożone w jednej linii. Następnie czy czubek jego nosa i broda dotykają Twojej piersi a rozchylenie górnej i dolnej wargi tworzy kąt 120-130˚. Wsłuchaj się czy słychać przełykanie pokarmu.
  • Urazy brodawek – najczęściej doprowadza do nich nieprawidłowa technika, co łatwo poznasz, odczuwając ból brodawek. Dlatego tak ważne jest właściwe uchwycenie piersi przez dziecko, co pomoże zapobiec tej dolegliwości. Jeśli jednak doszło już do bolesnego urazu brodawki pamiętaj o tym, aby jak najczęściej wietrzyć brodawkę oraz smarować ją swoim mlekiem lub czystą lanoliną. Pomocne może się okazać używanie muszli ochronnych (laktacyjnych) jak również karmienie malucha najpierw z piersi, której brodawka jest w lepszej kondycji.
  • Ból brodawek podczas karmienia - może wynikać z różnych przyczyn m.in. zapalenia lub obrzęków piersi, zbyt płaskich brodawek, nieprawidłowego przystawienia dziecka, czy za wczesnego podania maluchowi smoczka, co może powodować przygryzanie sutka tak jak smoczka. Aby uśmierzyć ból zacznij od znalezienia odpowiedniej, wygodnej pozycji do karmienia. Pomocne okazać się może podanie dziecku najpierw sutka, który mniej boli oraz przystawienie go do piersi zanim będzie bardzo głodne dzięki czemu unikniesz łapczywego chwycenia przez malucha bolącej brodawki.   
  • Wrażenie, że pokarmu jest mało – jeśli na początku w piersi nie ma wiele mleka, nie martw się, ponieważ dziecku zaraz po urodzeniu wystarczą niewielkie ilości pokarmu. Jeżeli po powrocie do domu dalej odczuwasz, że dziecko nie najada się wystarczająco, ale prawidłowo przybiera na masie ciała to również nie ma powodu do zmartwień. Możesz skorzystać ze sposobów, które wspomagają pobudzenie laktacji takich jak częste przystawianie dziecka do piersi co stymuluje odruch prolaktynowy czyli mechanizm wytwarzania pokarmu. Zadbaj o różnorodny i lekkostrawny jadłospis, pij dużo wody oraz pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, gdyż od tego zależne jest wytwarzanie hormonu oksytocyny, powodującego wypływanie pokarmu z piersi.   
  • Nawał pokarmu – występuje w 2-6 dobie po porodzie i polega na zwiększonej ilości wytwarzanego pokarmu w piersiach, przez co stają się ciężkie i przepełnione. W tym stanie pomoże prawidłowe i częste przystawianie dziecka do piersi, bez ograniczonej długości ssania.
  • Zastój pokarmu – gdy odczuwasz naturalne zwiększenie wytwarzania mleka i nie możesz opanować tego procesu, możesz doprowadzić do stanu zastoju pokarmu, któremu najczęściej towarzyszy ból. Piersi stają się twarde i nie wypływa z nich mleko. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej zacząć od ciepłych okładów na piersi. W pierwszej kolejności podaj malcowi pierś bardziej przepełnioną, jednak przed przystawieniem dziecka odciągnij ręcznie trochę pokarmu aby ułatwić mu uchwycenie brodawki z otoczką. Jeżeli po karmieniu wciąż odczuwasz dyskomfort, użyj laktatora, by zmniejszyć napięcie w piersi, a następnie połóż na piersi na ok.30 min zimny okład.

Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek problemy, obawy czy wątpliwości związane z karmieniem piersią, najlepiej zasięgnij porady fachowca – położnej, lekarza, położnej środowiskowej czy doradcy laktacyjnego.