1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Pierwsze posiłki

Jak rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych?

Na początek najlepsze są warzywa i proste smaki, ale różnorodne. Poznaj najważniejsze zasady wprowadzania pokarmów stałych:

Zacznij od warzyw – akceptacja ich delikatnego smaku w tym czasie wpłynie pozytywnie na ich spożywanie w okresie dzieciństwa i w dorosłym życiu.

Proste smaki są najlepsze na począteknie sól i nie doprawiaj warzyw. Podawaj je pojedynczo, gotując na parze i przecierając lub korzystając z gotowych przecierów dla niemowląt.

Przeplataj smaki – dziecko wcześnie przyzwyczajone do różnorodności w kolejnych miesiącach łatwiej zaakceptuje nowe smaki.

Podawaj jedynie kilka łyżeczek na raz – na początku chodzi jedynie o spróbowanie i oswojenie z nowym smakiem i konsystencją. Karmienie piersią albo butelką pozostaje najważniejszą częścią pożywienia.

Nie zniechęcaj się po pierwszej czy drugiej próbie, gdy dziecko krzywi się na nowy smak. Do pełnej akceptacji nowego smaku potrzeba czasem nawet kilkunastu prób. Sprawdź: Jak zwiększać akceptację warzyw u dziecka?

Nie zaczynaj od owoców – w związku z tym, że smaki warzywne są trudniejsze w akceptacji, to właśnie warzywa powinny być pierwszym pokarmem uzupełniającym w diecie dziecka. Pierwsze owocowe smaki należy wprowadzać dopiero po koło 2 tygodniach, kontynuując podawanie warzyw1.

1 Szajewska i in., „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci“; Standardy Medyczne/ Pediatria; 2014, t. 11, 225-230.