1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Pierwsze posiłki

Pokarmy uzupełniające – nie za wcześnie, ale też nie za późno

Podawania posiłków uzupełniających nie powinno się zaczynać ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno. 
Zgodnie z zaleceniami ekspertów wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. 

Ryzyko zbyt wczesnego wprowadzania pokarmów uzupełniających
Mleko matki zawiera wszystkie substancje odżywcze oraz dostarcza energii do prawidłowego wzrostu i rozwoju. A przy tym zawiera przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami i biegunką. Dlatego też towarzystwa naukowe oraz międzynarodowe grupy ekspertów zgodnie zalecają, aby niemowlęta były karmione wyłącznie pokarmem kobiecym przez pierwszych 6 miesięcy życia (minimum przez 4 miesiące). 
Nie należy zbyt wcześnie wprowadzać pokarmów uzupełniających – gdy dziecko jeszcze ich nie potrzebuje. Mogą one bowiem spowodować, że maluch będzie wypijał mniej mleka matki, co z kolej wpłynie na zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Przez to dziecko może otrzymywać mniej składników odżywczych, niż potrzebuje. Rzadkie przeciery i kaszki, które na początku są najłatwiejsze do zjedzenia przez malucha, mogą powodować sytość, ale nie dostarczają takiej samej ilości składników odżywczych jak podobna porcja mleka matki. Z mniejszą ilością mleka niemowlak otrzyma też mniej przeciwciał, co może zwiększyć ryzyko infekcji oraz biegunek.

Ryzyko zbyt późnego wprowadzania pokarmów uzupełniających
Gdy wprowadzanie stałych pokarmów rozpoczniemy za późno, niemowlę nie otrzyma dodatkowej porcji energii i substancji odżywczych, które zapełnią lukę. Może to spowodować zahamowanie wzrostu dziecka lub jego spowolnienie. Zwiększa się też ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych, a nawet niedożywienia.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z wprowadzaniem pokarmów uzupełniających do diety Twojego dziecka – skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz również: Dlaczego należy wprowadzać posiłki uzupełniające?

 

1 „Complementary Feeding. Family foods for breastfed children.” WHO, 2000.