1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Pierwsze posiłki

Suplementacja witaminy D przez cały rok

Do niedawna zalecano podawanie witaminy D w postaci suplementów diety jedynie ze względu na zapobieganie krzywicy. Jednak z uwagi na korzystny wpływ witaminy D na profilaktykę chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzyca, a także ze względu na alarmujące wyniki badań związanych z niedoborem tego składnika - eksperci zalecają jego suplementację przez cały rok. Zalecenie to dotyczy zarówno niemowląt i małych dzieci, jak i dorosłych.

Obowiązujące obecnie zalecenia dla Polski i Europy Środkowej, rekomendują przyjmowanie następującej ilości witaminy D, według jednostek międzynarodowych (IU)1:

Noworodki i niemowlęta – 400 IU (j.m. – jednostek międzynarodowych), czyli 10 μg na dobę do szóstego miesiąca. 400-600 IU między 6. a 12. miesiącem w zależności od dawki witaminy przyjmowanej z pożywieniem.

Dzieci i młodzież (1-18 lat) – suplementacja w dawce 600-1000 IU na dobę (zależnie od masy ciała) od września do kwietnia lub cały rok, jeśli w okresie letnim nie można zagwarantować odpowiedniej syntezy witaminy D przez skórę.

Osoby dorosłe (powyżej 18 lat) – suplementacja w dawce 800-2000 IU na dobę (zależnie od masy ciała) jest zalecana przez cały rok, jeśli nie można zagwarantować w okresie letnim wystarczającej syntezy witaminy D przez skórę.

Osoby starsze (65 lat i powyżej) powinny przyjmować dawkę 800-2000 IU przez cały rok ze względu na pogarszającą się z wiekiem skuteczność skórnej syntezy witaminy D.

Kobiety ciężarne i planujące ciążę – kobiety planujące ciążę powinny rozpocząć lub utrzymać suplementację zgodnie z wytycznymi dla dorosłych. Kobietom w ciąży rekomenduje się dawkę 1500-2000 IU na dobę. Suplementacja powinna się rozpocząć przynajmniej od drugiego trymestru ciąży.

Osobne wytyczne ustalono dla osób z grup ryzyka niedoboru witaminy D (np. wcześniaków), osób z otyłością (także dzieci i nastolatków), osób pracujących w nocy i o ciemnej karnacji. Osoby te wymagają większych dawek witaminy D, ale powinny one zostać indywidualnie dobrane przez lekarza.

1 Płudowski P., Nowe spojrzenie na witaminę D, Standardy Medycyny Pediatria nr 5, 2013.