1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Pierwsze posiłki

Znaczenie witaminy D w 1000 pierwszych dni

Maluchy aż do ukończenia pierwszego roku życia powinny przyjmować witaminę D codziennie, o czym przypomina jedna z „6 złotych zasad zdrowego żywienia na 1000 pierwszych dni” życia człowieka.

Witamina D wyróżnia się w „witaminowym alfabecie” nie bez powodu: została nazwana witaminą słoneczną, gdyż jest syntezowana w organizmie człowieka pod wpływem promieniowania UV. W produktach spożywczych występuje w tak niewielkich ilościach, iż w praktyce nie ma możliwości, aby na talerzu było jej pod dostatkiem. Eksperci zalecają więc korzystanie z „kąpieli słonecznych”, jednak zwracają uwagę, iż w Polsce nie są one wystarczające. Aby zapewnić organizmowi należną dawkę witaminy D, niezbędna jest jej suplementacja każdego jesiennego i zimowego dnia. Od kwietnia do września w dni zimne i pochmurne również potrzebujemy jej suplementu; starannie ubrani, chroniąc się przed chłodem, uniemożliwiamy bowiem syntezę witaminy D w naszej skórze.

Dlaczego jest taka ważna?

Zadaniem witaminy D w organizmie, zwłaszcza rozwijającym się, jest wspomaganie mineralizacji kości i zębów. Badacze zwracają również uwagę, iż jej niedobory mają związek z rozwojem niektórych nowotworów, chorób serca oraz chorób o podłożu autoimmunologicznym, m.in. cukrzycy i reumatoidalnego zapalenia stawów. Poprawnie ułożona dieta dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników: pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów, złożonych węglowodanów, minerałów i oczywiście witamin, z wyjątkiem jednak… witaminy D. Trzeba więc pamiętać o suplementacji.

Edukacja przez zabawę

Naukę ważnych dla zdrowia zaleceń ekspertów warto łączyć z zabawą, dlatego zapraszamy do obejrzenia teledysku „Alfabet witaminkowy”, którego główną bohaterką jest witamina D. Słowa piosenki, wykonywanej przez zespół Oreganki, zostały napisane przez panią dietetyk Joannę Neuhoff-Murawską, na co dzień współpracującą z Instytutem „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.