1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Problemy trawienne maluchów

Jak sobie radzić z dolegliwościami, takimi jak kolka, ulewanie czy zaparcia

Okres od narodzin do 1. urodzin to szczególny czas, w którym następuje bardzo szybki wzrost i rozwój dziecka. Gdy pojawiają problemy, takie jak ulewanie, kolki czy zaparcia, maluch może być płaczliwy, a rodzice niespokojni. Podpowiadamy, jak sobie radzić w takich sytuacjach.

Zachowaj spokój 
Po pierwsze, w przypadku wątpliwości dotyczących malucha zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą. Warto też zachować spokój.
Czasami to niepokój, stres i zdenerwowanie rodzica wpływają na większe napięcie i płaczliwość u malucha. Jeśli rodzice będą spokojni, dziecko na pewno też się uspokoi. Na portalach i forach dla rodziców można znaleźć bardzo dużo informacji na temat sposobów radzenia sobie z kolką, ulewaniami czy zaparciami. Nie zawsze są to jednak informacje rzetelne i najbardziej aktualne. Zaniepokojeni rodzice, często chcąc pomóc swojemu dziecku, próbują wszystkich możliwych sposobów, poleconych przez rodzinę i znajomych. Jednak stosowanie kilku metod na raz nie przyniesie lepszego efektu, a czasem może nawet pogorszyć sytuację. Najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą prowadzącym malucha. Zaleci odpowiednie postępowanie, a w sytuacji, kiedy występują dodatkowo alarmujące objawy, może zaproponować wizytę u specjalisty.

Nie stosuj diety „na wszelki wypadek“
Karmienie piersią jest najlepsze dla Twojego dziecka, zatem nawet jeśli zauważysz u niego dolegliwości, powinnaś kontynuować karmienie piersią.
Mamy często w obawie, że ich sposób żywienia może przyczyniać się do wystąpienia problemów, stosują restrykcyjne diety bez porozumienia z lekarzem. Nie ma wskazań, aby zawsze w takiej sytuacji eliminować pewne pokarmy z diety mamy karmiącej „na wszelki wypadek”. Pamiętajmy, że
ograniczenia w diecie mogą wpłynąć negatywnie na stan odżywienia mamy, laktację i przyczynić się do zmniejszenia produkcji pokarmu. Nie jest to korzystne ani dla mamy, ani dla dziecka. Jeśli pewne ograniczenia lub dieta eliminacyjna będą konieczne, lekarz na pewno o tym poinformuje. Warto jednak zadbać, by dieta w czasie karmienia piersią była odpowiednia. Więcej na temat diety można przeczytać w artykule: Dieta karmiącej mamy

Dobierz odpowiedną mieszankę mleczną
Jeśli z jakiegoś powodu nie karmisz piersią, warto poradzić się lekarza, jaką mieszankę mleczną zastosować. Na rynku jest wiele produktów specjalistycznych, które mogą pomóc w przypadku dolegliwości związanych z niedojrzałością przewodu pokarmowego. Lekarz wskaże, jaka będzie najlepsza dla dziecka w zależności od występujących objawów.
Pamiętajmy, że
dolegliwości, pomimo stosowania zaleceń, dobranej mieszanki mlecznej i największej troski, nie zawsze ustępują od razu. Warto wtedy zachować spokój i odczekać około 7 dni, aby organizm malucha miał czas, by zareagować.

Obserwuj swoje dziecko
Jeśli u swojego dziecka zauważysz trudności i płacz podczas oddawania stolca lub rzadkie wypróżnianie skonsultuj się z pediatrą. Obserwuj też, czy nie pojawiają się alarmujące objawy, takie jak opóźnione oddanie smółki, krwista biegunka, rozdęcie brzucha, wymioty, nieprawidłowości anatomiczne okolic odbytu lub zaburzony przyrost długości i masy ciała. Unikaj też samodzielnych prób stymulacji odbytu dziecka, ponieważ ich konsekwencje mogą być bardzo poważne.
O wszystkich problemach poinformuj lekarza – zaleci on prawidłowe postępowanie.