1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Problemy trawienne maluchów

Dlaczego niemowlę płacze?

Płacz własnego dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Warto pamiętać, że niemowlęta nie potrafią się jeszcze inaczej komunikować z otoczeniem i jeśli są głodne, odczuwają dyskomfort lub po prostu potrzebują uwagi, zaczynają płakać. U zdrowych maluszków płacz może trwać od 30 minut do nawet 3 godzin w ciągu dnia, i jest to zupełnie normalne. [1]

Bolący brzuszek
Niemowlęta, u których występują gazy i wzdęcia, często są niespokojne i płaczą. Objawy takie jak podenerwowanie lub nadmiar gazów najczęściej nie są związane ze stanem chorobowym. Niemowlęta podczas jedzenia mogą połykać niewielkie ilości powietrza, i jest to jak najbardziej normalne. Jednak kiedy w przewodzie pokarmowym zbierze się go zbyt dużo, może być to przyczyną wzdęcia, rozdrażnienia i bólu brzuszka u dziecka. Często przyczyną połykania przez dziecko zbyt dużej ilości powietrza jest niewłaściwa technika karmienia. Inną przyczyną nadmiernych gazów i wzdęć, którym towarzyszą bardzo miękkie, zielone lub żółte stolce, może być niska aktywność enzymu laktazy lub wtórna nietolerancja laktozy. Jeśli masz wątpliwości co do przyczyn wzdęć i bólu brzuszka swojego dziecka, obserwuj dokładnie wszystkie objawy i zwróć się do lekarza pediatry.

Rozszerzanie diety dziecka
Moment, w którym zaczynamy podawać dziecku pierwsze pokarmy stałe, jest bardzo dużą zmianą dla jego niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego. Zmieniający się rodzaj pokarmu wiąże się ze zmianą konsystencji stolców – stają się one bardziej uformowane i zwarte. Zmienia się także perystaltyka jelit. Dla dziecka jest to duża zmiana, dlatego czasami w tym okresie może być bardziej płaczliwe lub zdenerwowane. Jest to proces zupełnie normalny i trzeba dać czas maluchowi, żeby przyzwyczaił się do tej zmiany. Rozszerzając dietę dziecka, pamiętajmy o podstawowych zasadach.
Więcej wskazówek na temat rozszerzania diety znajdziesz m.in. w artykule: Jak rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych?

Uważnie obserwuj swoje dziecko
Obserwacja dziecka w pierwszych miesiącach życia jest bardzo ważna i ułatwia rodzicom zrozumienie potrzeb malucha. Jeśli zaobserwujecie niepokojące objawy, dziecko płacze dłużej niż zwykle, a wszystkie sposoby na ukojenie płaczu nie przynoszą ulgi, najlepiej skorzystać z porady lekarza pediatry.

 


1. St James-Roberts, I. (2008). Infant crying and sleeping: helping parents to prevent and manage problems. Primary Care: Clinics in Office Practice, 35(3), 547-567.