1000 dni żywienia / 0-6 miesięcy / Problemy trawienne maluchów

Sposoby na kolkę

Naukowcy przypuszczają, że szczep probiotyczny Lactobacillus reuteri może skrócić czas płaczu w trakcie kolki niemowlęcej u dzieci karmionych wyłącznie lub prawie wyłącznie piersią mniej więcej o 43 minuty.
Kolka niemowlęca jest zazwyczaj łagodną dolegliwością i ustępuje sama. Bywa jednak często przyczyną stresu i niepokoju rodziców, dlatego badacze zebrali i ocenili najczęściej stosowane metody łagodzenia objawów związanych z kolką.

Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że szczep probiotyczny Lactobacillus reuter może być skuteczny w prewencji częstych dolegliwości przewodu pokarmowego u niemowląt, takich jak kolki niemowlęce czy ulewania. Wyniki badań są obiecujące, ale na razie nie zaleca się rutynowego użycia probiotyku L. reuteri.

Pamiętajmy, że w przypadku wystąpienia dolegliwości  pierwszą osobą, do której należy się zwrócić o pomoc, jest lekarz prowadzący dziecko. To on najlepiej oceni, co dzieje się z dzieckiem, i zaleci odpowiedni sposób postępowania.

Na podstawie: Drug and Therapeutics Bulletin: Management of infantile colic. BMJ 2013, 347:f4102. I  Urbańska M., Szajewska H., The efficacy of Lactobacillus reuteri DSM 17938 in infants and children: a review of the current evidence. Eur J Pediatr. 2014 Oct;173(10):1327-37.