1000 dni żywienia / 25-36 miesięcy / Zasady żywienia

Potrzeby żywieniowe dziecka po 2. roku życia

Dieta dziecka po ukończeniu 2. roku życia nie różni się znacznie od diety rocznego malucha. Nadalpowinna być urozmaicona, bogata w różnorodne składniki odżywcze i opierać się na nieprzetworzonych produktach dobrejjakości. Różnica między żywieniem dwulatka a młodszego dziecka polega przede wszystkim na konsystencji posiłków i ich ilości. 
Dziecko dwuletnie bardzo dobrze radzi sobie z produktami w postaci stałej. Możesz więc podawać mu jedzenie o rozmaitej fakturze. Aby zminimalizować ryzyko zachłyśnięcia, produkty takie jak orzechy czy winogrona rozdrabniaj na mniejsze kawałki.

Szanuj apetyt dziecka!
Dziecko może częściej odmawiać zjedzenia posiłku do końca. Pamiętaj jednak, że nie należy zmuszać dziecka do jedzenia, gdyż kształtuje to nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Warto pamiętać o ważnej zasadzie karmienia: rodzice decydują, co dziecko zje, natomiast dziecko decyduje – ile zje. Zapoznaj się z artykułem dotyczącym zasad karmienia.

Wspólne gotowanie
Zapewne zaobserwowałaś już, że Twój dwulatek jest teraz bardziej samodzielny i ciekawy świata. To doskonała okazja do rozpoczęcia wspólnego przyrządzania posiłków. Przygotowane z rodzicami posiłki będą przez malucha chętniej zjadane i zaspokoją jego potrzebę samodzielności.

Daj wybór
Dwulatek bardzo często odmawia jedzenia produktów, które kiedyś lubił. Wynika to z potrzeby zaznaczenia swojej odrębności. Pozwalaj dziecku decydować, co chce jeść, ale proponując mu do wyboru dwa pełnowartościowe dania.
Zwróć uwagę, czy pokarmy, których jedzenia odmawia, są dla niego nowe. Jeżeli tak, to przyczyną niechęci do jedzenia może być częsta u dzieci w tym wieku neofobia.

Postaw na samodzielność
Włączaj dziecko do wspólnych, rodzinnych posiłków. Będzie zadowolone, że może jeść samodzielnie, tak jak to robią dorośli. To także czas, aby zrezygnować z podawania płynów w butelce ze smoczkiem. Dziecko, które pije z kubka lub bidonu, ćwiczy jednocześnie aparat mowy.

W ułożeniu jadłospisu dla Twojego dziecka pomogą Ci również informacje, które znajdziesz w artykule Rozszerzanie diety w 1. roku życia dziecka.

Komponując posiłki, korzystaj z modelowego talerzyka żywieniowego. Dbaj, by Twoje dziecko miało urozmaicony jadłospis każdego dnia.