1000 dni żywienia / 7-12 miesięcy / Alergie pokarmowe

Alergia na białka mleka krowiego

Najczęstszą przyczyną alergii pokarmowej u małych dzieci są białka mleka krowiego. Problem ten dotyczy około 2-3% niemowląt.
Gdy niemowlę lub małe dziecko cierpi na alergię pokarmową, zalecana jest dieta eliminacyjna. W przypadku alergii na białka mleka krowiego, z diety malucha należy wyeliminować wszystkie produkty zawierające mleko - pod najróżniejszą postacią.

Co należy wyeliminować z diety dziecka:

  • mleko (w tym standardowe mleko modyfikowane), kaszki mleczne, jogurty, kefiry, maślankę, śmietanę, sery, serki topione, desery mleczne, masło, margaryny mleczne
  • naleśniki, ciastka, biszkopty, herbatniki, krakersy, wafle, gofry, budynie oraz wszystkie słodycze, które w składzie mają dodatek mleka
  • pieczywo z dodatkiem mleka – bułeczki maślane, rogaliki francuskie, bułki do hamburgerów, chleb tostowy, pieczywo żytnie
  • parówki, wędliny z dodatkiem mleka
  • mleko owcze i kozie
  • niekiedy również mięso zwierząt przeżuwających (wołowina, cielęcina).

Czytaj etykiety
Składniki wywołujące alergię mogą być ukryte w produktach spożywczych, których nawet nie podejrzewasz o to, że mogą wywołać niepożądaną reakcję alergiczną u dziecka. Dlatego zawsze dokładnie czytaj etykiety.
Dieta eliminacyjna powinna być tak dobrana, by wpływała na ustąpienie lub złagodzenie objawów alergicznych, a przy tym nie zaburzała prawidłowego rozwoju dziecka. Stosując ją, należy pamiętać o wprowadzeniu składników zastępczych, których wartość odżywcza jest zbliżona do eliminowanego pokarmu.

Uzupełnianie wapnia i rozszerzanie diety
W przypadku wyeliminowania z diety dziecka mleka i produktów mlecznych, ważne jest uzupełnianie wapnia i witaminy D. Przed rozpoczęciem suplementacji skonsultuj się z lekarzem.
Przeczytaj artykuły: Wapń - kluczowy składnik diety oraz Witamina D. Co warto o niej wiedzieć.

U dzieci z rozpoznaną alergią na mleko, rozszerzanie diety o warzywa i owoce należy prowadzić pod nadzorem lekarza prowadzącego. Główną zasadą jest podaż kolejnych warzyw i owoców pojedynczo, każdy nowy pokarm nie częściej niż co 3-5 dni.
Zaleca się, by co 6-12 miesięcy poddać dziecko pokarmowej próbie prowokacyjnej i sprawdzić, czy objawy alergiczne ustąpiły.