1000 dni żywienia / 7-12 miesięcy / Problemy trawienne maluchów

Jak sobie radzić z zaparciami i innymi dolegliwościami trawiennymi?

Okres od narodzin do pierwszych urodzin to szczególny czas, w którym następuje szybki wzrost i rozwój dziecka. Zmienia się jego masa i długość ciała, rozwijają się i dojrzewają wszystkie układy organizmu, w tym układ pokarmowy. 
Gdy pojawiają problemy, takie jak zaparcia, maluch może być płaczliwy, a rodzice niespokojni. Podpowiadamy, jak sobie radzić w takich sytuacjach.

Obserwuj swoje dziecko i konsultuj się z lekarzem
Jeśli u swojego dziecka zauważysz trudności i płacz podczas oddawania stolca lub rzadkie wypróżnianie, skonsultuj się z pediatrą. Obserwuj też, czy nie pojawiają się alarmujące objawy, takie jak krwista biegunka, rozdęcie brzucha, wymioty, nieprawidłowości anatomiczne okolic odbytu lub zaburzony przyrost długości i masy ciała. Unikaj też samodzielnych prób stymulacji odbytu dziecka, ponieważ ich konsekwencje mogą być bardzo poważne. O wszystkich problemach poinformuj lekarza – zaleci on prawidłowe postępowanie.

Dobierz odpowiednią mieszankę mleczną
Jeśli z jakiegoś powodu nie karmisz piersią, warto poradzić się lekarza, jaką mieszankę mleczną zastosować. Na rynku jest wiele produktów specjalistycznych, które mogą pomóc w przypadku dolegliwości związanych z niedojrzałością przewodu pokarmowego. Lekarz wskaże, który będzie najlepszy dla dziecka w zależności od występujących objawów.


Pamiętajmy, że dolegliwości, nawet mimo stosowania się do zaleceń, prawidłowo dobranej mieszanki mlecznej i największej troski, nie zawsze ustępują od razu. Warto wtedy zachować spokój i odczekać około 7 dni, aby organizm malucha miał czas, by zareagować.