1000 dni żywienia / 7-12 miesięcy / Rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety w 1. roku życia dziecka

Bez względu na to, czy karmisz swoje dziecko piersią, czy mlekiem modyfikowanym, przychodzi taki czas, kiedy samo mleko nie zaspokaja już wszystkich potrzeb niemowlęcia. Wówczas, między 17. a 26. tygodniem życia dziecka, należy rozpocząć wprowadzanie posiłków uzupełniających. 
Pierwsze posiłki z warzyw, owoców czy mięsa powinny być miksowane i mieć gładką, kremową konsystencję. Około 8. miesiąca życia nie musisz już dokładnie przecierać zupek. Z kolei około 9. miesiąca życia konsystencja podawanych dziecku potraw powinna zachęcać do gryzienia i żucia. 

Jak podawać nowe pokarmy? 
Nowe produkty wprowadzaj pojedynczo. Zachowaj odstęp 1–2 dni przed wprowadzeniem kolejnego produktu – dzięki temu zaobserwujesz, czy dziecko nie ma żadnych dolegliwości po przyjęciu konkretnego produktu. 
Na początku wybieraj jednoskładnikowe dania, najlepiej warzywne, np. marchewkę, dynię, zielony groszek, ziemniaki i inne.
Zaleca się, by nowy posiłek podawać dziecku po zakończonym karmieniu mlekiem. 
Podawaj niewielką ilość produktu na odpowiedniej łyżeczce (Zobacz artykuł: Pierwsza łyżeczka do karmienia). Przed ukończeniem 8. miesiąca życia dziecko powinno już przyzwyczaić się do spożywania posiłków z łyżeczki. Około 9. miesiąca życia maluch może zacząć próbować jeść samodzielnie. Początkowo będzie to robił, używając rączek, które stają się coraz sprawniejsze. W kolejnych miesiącach możesz podać mu jego własną łyżeczkę.

Zadbaj o różnorodność smaków
Warto wprowadzać do diety dziecka różnorodne smaki. Dzięki temu maluch łatwiej oswoi się z nowymi produktami i chętniej będzie zjadał przygotowywane przez rodziców dania. Urozmaicanie menu to też korzyść na przyszłość – dostarczanie organizmowi dziecka ważnych składników odżywczych z szerszej gamy produktów. Pamiętaj, by nie dosalać i nie dosładzać posiłków dziecka. W ten sposób nie rozwiniesz u dziecka preferencji co do smaków słodkich lub słonych w przyszłości. 

Gdy dziecko nie chce jeść nowych produktów
Nie zniechęcaj się, jeśli wszystkie podawane dziecku nowe potrawy zamiast w jego brzuszku lądują na podłodze. Maluch potrzebuje czasu, by oswoić się z nowymi smakami, konsystencją potraw i niezwykle trudną sztuką jedzenia z łyżeczki. Eksperci podkreślają, że
czasami należy podawać nowy produkt nawet 15 razy, zanim dziecko zaakceptuje jego smak – a więc zachowaj cierpliwość!