1000 dni żywienia / 7-12 miesięcy / Rozszerzanie diety

Najczęstsze błędy w doborze smoczka

Wybór smoczka ma wpływ na rozwój umiejętności związanych z pobieraniem pokarmów oraz prawidłowy rozwój ortodontyczny. 
Przeczytaj więcej na ten temat w artykule: Jak wybrać odpowiedni smoczek? Dowiedz się także, jakie są najczęstsze błędy1 popełniane przy doborze smoczka i ich możliwe skutki:

Zbyt duże otwory w smoczku powodują zbyt szybki samoczynny wypływ pokarmu. Przez to połykanie staje się czynnością obronną przed zakrztuszeniem zamiast efektem kontroli i stabilizacji. W tym przypadku aktywizowany jest ruch oparty na kąsaniu zamiast uzyskiwaniu podciśnienia. Może mu towarzyszyć głośne połykanie, będące wynikiem zbyt wysokiego napięcia w okolicach krtani. Efektem tej nieprawidłowości mogą być problemy z prawidłową artykulacją głosek tylnojęzykowych i/lub przedniojęzykowych lub seplenienie boczne.

Zbyt długi smoczek, który wkładany jest zbyt głęboko do jamy ustnej, może powodować cofanie języka i reakcję wypychania. Poza dyskomfortem w tracie połykania nieprawidłowość ta może skutkować problemami z artykulacją głosek tylnojęzykowych i/lub przedniojęzykowych lub seplenieniem bocznym.

Zbyt wąski smoczek nie daje możliwości stabilizacji warg oraz prowokuje zbyt wysokie napięcie mięśniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Zamiast podciśnienia promuje ruch oparty na wyciskaniu mleka za pomocą żuchwy i języka. Ta nieprawidłowość może powodować problemy z domykaniem warg (niekontrolowany wypływ śliny) oraz seplenienie. Zbyt miękki smoczek, podobnie jak zbyt wąski, promuje ruch oparty na wyciskaniu mleka i może powodować seplenienie oraz problemy z domykaniem warg.

Smoczek profilowany – gdy jest za mało elastyczny w części znajdującej się w jamie ustnej – promuje ruch oparty na wyciskaniu mleka za pośrednictwem żuchwy i języka. Może on powodować seplenienie oraz problemy z domykaniem warg.

Zbyt twardy smoczek jest najmniej groźną nieprawidłowością, gdyż nie ma negatywnego wpływu na kształtowanie aparatu mowy. Powoduje natomiast nadmierny wysiłek mięśniowy, co może prowadzić do słabej efektywności karmienia i dużego zmęczenia, widocznego w wydolności oddechowej dziecka.
Wybór odpowiedniego smoczka do karmienia jest trudnym zadaniem. Jeśli masz wątpliwości, czy stosowany smoczek jest odpowiedni dla Twojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem.

 

1 Winnicka E., „Wybór smoka do karmienia butelką - sztuka czy nauka?”, Standardy Medyczne/Pediatria w 2012, T.9, 820-829.