1000 dni żywienia / Planowanie ciąży i ciąża / Planowanie ciąży

Rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu

Planowanie ciąży to dobry moment, by rzucić palenie i zrezygnować z alkoholu – wszystko w ramach zdrowego stylu życia, który pozytywnie wpływa na zdrowie zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka.
Dlaczego warto już teraz pomyśleć o rzuceniu palenia? Dym tytoniowy nie służy dziecku, a nałóg może utrudniać zajście w ciążę. Przyszła mama nie powinna więc palić, bo szkodzi to zarówno jej, jak i jej dziecku.  Podobnie z alkoholem – zaburza wzrost i rozwój dziecka, dlatego w czasie ciąży należy go w 100% wyeliminować.

Jak to zrobić?
Jeśli trudno Ci rzucić palenie, szukaj fachowej pomocy. A jeśli Twój życiowy partner też jest palaczem, postarajcie się rzucić palenie razem. Planowanie ciąży to dobry moment, by na stałe przyjąć funkcję kierowcy w sobotnie wieczory. Odstawienie alkoholu może być również częścią Waszego nowego zdrowego stylu. Znajomi pewnie nie będą zachwyceni, ale naprawdę warto.

Ciąża bez alkoholu
Twój partner powinien pić z umiarem, bo nadmierne spożycie alkoholu może ograniczać witalność spermy. Warto pamiętać, że alkohol to również zbędne kalorie, a dbałość o prawidłową masę ciała przed ciążą jest również bardzo ważna.