6 ZŁOTYCH ZASAD

wybierz kategorię

W czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka kształtują się nawyki żywieniowe. Poprzez prawidłowe żywienie w okresie tego intensywnego rozwoju i wzrostu, masz realny oraz długotrwały wpływ na zdrowie dziecka teraz i w przyszłości. Poznaj 6 złotych zasad:

MODELOWY TALERZ ŻYWIENIOWY DLA DZIECI W WIEKU 1-3 LATA
 • 1. Prawidłowe żywienie w ciąży

  Sposób odżywiania kobiety w okresie ciąży ma ogromny wpływ
  na prawidłowy rozwój płodu i zdrowie dziecka w ciągu całego życia.
  Już teraz rozpoczął się proces kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka, czyli tzw. programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia. Prawidłowe odżywianie w okresie ciąży jest również bardzo ważne, ze wzglądu na gromadzenie rezerw. Dlatego prawidłowo skomponowany jadłospis, składający się z 5 posiłków każdego dnia oraz odpowiednio zaplanowana suplementacja m.in. kwasem foliowym i witaminą D, wesprze prawidłowy rozwój dziecka, zmniejszając ryzyko wielu schorzeń.

  Poradnik żywienia kobiet w ciąży pomoże szczegółowo odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z prawidłowym odżywianiem w tym tak ważnym okresie dla każdej kobiety.

 • 2. Wyłączne karmienie piersią przez
  pierwszych 6 miesięcy życia dziecka

  Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Zawiera
  wszystkie składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego rozwoju. A przy tym chroni niemowlę przed chorobami i infekcjami. Jest ono idealnie dostosowane do możliwości niedojrzałego układu pokarmowego dziecka - jest lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Nie istnieje żaden inny pokarm, który dorównywałby mleku matki i cechował się wszystkimi jego właściwościami, kluczowymi w początkowym okresie życia dziecka. Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, a następnie wprowadzanie posiłków uzupełniających oraz kontynuacja karmienia mlekiem kobiecym do dwóch lat lub dłużej jest zalecane przez Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

 • 3. Bezpieczeństwo i jakość żywności

  Posiłki podawane maluchom powinny być różnorodne i pełnowartościowe oraz prawidłowo zbilansowane pod względem energii i ważnych składników pokarmowych, takich jak białka, tłuszcze, witaminy oraz składniki mineralne, szczególnie żelazo i wapń. Do przygotowywania potraw dla dzieci należy wykorzystywać najwyższej jakości produkty, wyborem gwarantującym jakość i bezpieczeństwo jest żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci z oznaczeniem wieku, podanym na opakowaniu.

 • 4. Odpowiednia ilość witaminy D
  przez cały rok

  Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju każdego
  dziecka, a jej niedobór może być przyczyną występowania wad postawy u dziecka, kruchości kości, złego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, osłabienia organizmu i zmniejszenia odporności. Dobrym, naturalnym źródłem witaminy D są niektóre ryby (np. łosoś, halibut) oraz tran. Niestety, przeciętna dieta z reguły nie dostarcza dziecku odpowiedniej ilości tego składnika. Specjaliści zalecają zatem, by stosować suplementacją wit. D przez cały rok lub uzupełniać potrzebną dawką podając produkty spożywcze wzbogacone (np. mleko modyfikowane, kaszki zbożowe). Jeżeli chcesz zweryfikować, czy ilość witaminy D z diety Twojego dziecka jest wystarczająca, porozmawiaj z lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym.

 • 5 regularnych posiłków dziennie
  i woda do gaszenia pragnienia

  W prawidłowym żywieniu dziecka ważna jest regularność spożywania posiłków i ich odpowiednia liczba. Dziecko powinno otrzymać 5 posiłków w ciągu dnia. Pragnienie - najlepiej ugasi woda. Nie podawaj dziecku soków by gasić pragnienie. Traktuj je jako jeden z pokarmów uzupełniających. Wprowadzaj do diety dziecka warzywa i owoce zgodnie ze schematem żywienia. Na zbilansowaną całodzienną dietę dziecka składają się 3 posiłki podstawowe, czyli śniadanie, obiad i kolacja oraz 2 posiłki uzupełniające - drugie śniadanie i podwieczorek. Zalecana przerwa pomiędzy posiłkami wynosi ok 3-4 godzin. Ze względu na małą pojemność żołądka dziecko powinno otrzymywać takie ilości potraw, które są zgodne z indywidualnymi potrzebami, ale dostarczają właściwej ilości energii. Nie przekarmiaj dziecka - szanuj jego apetyt. Pamiętaj, Ty decydujesz o tym, co dziecko je, a dziecko decyduje o tym, ile zje.

 • 6. Ograniczenie soli i cukru w diecie

  Z badań wynika, że około 90% dzieci do trzeciego roku życia
  spożywa zbyt dużo soli, a 80% zbyt dużo cukru. Rodzice często
  doprawiają potrawy podawane dziecku, ponieważ wydają im się one zbyt mało wyraziste w smaku. Tymczasem sól i cukier nadmiernie obciążają rozwijający się dopiero układ pokarmowy i utrudniają jego prawidłowe działanie. Soki i słodzone napoje, słodycze oraz inne dosładzane sacharozą produkty przyczyniają się do rozwoju próchnicy zębów, nadmiaru masy ciała, zaburzeń łaknienia i zaparć. Nauczenie dziecka, że pyszną i pożywną przekąską stanowi owoc, a nie słodki herbatnik oraz wpajanie pozytywnych nawyków żywieniowych, to najlepszy start w zdrową przyszłość, jaki mogą zapewnić maluchowi rodzice.

Dbaj o jakość i bezpieczeństwo wybieranych produktów oraz komponowanie diety dziecka przez
1000 pierwszych dni życia ze względu na jego wyjątkowo wrażliwy organizm:
 • 1karm swoje dziecko wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia,
 • 2wybieraj bezpieczną żywność przeznaczoną specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, która posiada oznaczenie wieku na opakowaniu,
 • 3jeśli chcesz zaspokoić pragnienie dziecka, podawaj mu do picia wyłącznie wodę.
dowiedz się więcej