ZAPYTAJ EKSPERTA DIETETYKA

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, wpisz je poniżej lub sprawdź czy znajduje się w naszej bazie pytań, na które eksperci już odpowiedzieli.

Liczba znaków jest ograniczona. 0/250.

 • Eliza

  Synek skończył rok i nadal jest karmiony piersią zwykle 3 x dziennie. Oprócz piersi podaję mu posiłki z dodatkiem mleka (np. kaszki) oraz twarożek zwykle 2x na dzień oraz 1 z mięsem/rybą/jajkiem. Czy to nie za dużo mleka? Dziękuję za odpowiedź

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Proszę się nie martwić tym, że podaje Pani synkowi za dużo mleka. Po pierwszym roku życia zaleca się, aby oprócz pokarmu naturalnego podawać dziecku wszystkie inne zalecane w tym wieku produkty, niezbędne do jego prawidłowego rozwoju, w tym 3 porcje produktów mlecznych. Jednocześnie wnikliwa obserwacja dziecka pozwoli na wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości.

   
  Pokaż całą odpowiedź >
 • Gosia

  Córka ma 6,5m. 180 ml mm (5.30, 9.30, 22.30), wprowadzamy nowe produkty i szło super. Marchewkę, ziemniaczka ok. 14 jadła chętnie, a teraz, nic nawet jak 1h odczekam. Kaszki jadła o 18 z chęcią, a teraz z 5 łyżeczek i koniec to mm 100 ml by cokolwiek zjadła. Co nie tak?

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, prawdopodobnie nic złego się nie dzieje. Miejmy nadzieję, że sytuacja jest przejściowa, z różnych przyczyn dzieci często odmawiają jedzenia. Być może zaczyna się wyrzynanie ząbków i dziecko jest bardziej marudne. Proszę nie ustawać w próbach i codziennie podawać posiłki wg schematu, jak do tej pory, a także rozszerzać dietę o nowe składniki. Czasem trzeba dziecku podać dany produkt nawet 15 razy, żeby zaakceptowało jego smak. Gdyby ta sytuacja się przedłużała, proszę skontaktować się z pediatrą.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Katarzyna

  Jestem mamą rocznej Julii. Czy to coś złego, że ona ciągle je 3 razy dziennie mleko modyfikowane, czy to nie za dużo jak na roczne dziecko? Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Rekomendowana liczba posiłków dla dzieci w wieku 9-12 miesięcy wynosi 4-5, a w tym 3 posiłki powinny być mleczne. Maluchy, które ukończyły 1. rok życia, powinny spożywać około dwa posiłki mleczne. Nie ma zatem powodów do niepokoju. Mleko i jego przetwory, z uwagi na cenne źródło białka i łatwo przyswajalnego wapnia, stanowią ważny element zbilansowanej i zdrowej diety dzieci w każdym wieku. Ważna jest także jakość mleka, a w przypadku mleka modyfikowanego – znaczenie ma także rodzaj podawanego preparatu. Dla córki proszę wybierać mleko modyfikowane typu Junior. Nie bez znaczenia ma również forma podawania mleka – jeśli córeczka pije jeszcze mleko z butelki ze smokiem, proszę starać się prowadzić odzwyczajanie, na korzyść spożywania mleka łyżeczką. Zachętą dla córeczki może być przygotowanie kaszy z owocami na mleku lub zakup przeznaczonych dla dzieci w tym wieku płatków śniadaniowych.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Agnieszka

  Kapusta kiszona w diecie ciężarnej

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Kapusta kiszona jest dobrym źródłem witaminy C, która zmniejsza ryzyko infekcji i porodu przedwczesnego. Dodatek kapusty kiszonej do obiadu, składającego się przykładowo z kaszy gryczanej i duszonej polędwiczki, zwiększy wchłanianie żelaza zawartego w tych produktach. Nie wolno jednak zapominać, że pomimo cennych właściwości produkty kiszone zawierają znaczącą ilość soli, której nadmiar w diecie ciężarnej, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, może przyczyniać się do powstawania obrzęków. Ponadto w trzecim trymestrze ciąży niektóre przyszłe mamy cierpią na pieczenie w żołądku i zgagę. W tej sytuacji należy ograniczyć spożycie kwaśnych produktów, w tym kapusty kiszonej.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Anna

  Moja córka ma 11 miesięcy, ostatni posiłek to mleko (około 100 ml), je o 19.00, potem idzie spać, następny posiłek mleko (150 ml), je o godzinie 6.00 rano. Zastanawiam się, czy nie ma za długiej przerwy pomiędzy ostanim a pierwszym posiłkiem?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, szacowana wielkość jednej porcji dla dziecka w tym wieku to około 190-220 ml. W porównaniu do rekomendowanych wielkości porcji – można sądzić, że córeczka spożywa za małe porcje. Jeśli córka przesypia całą noc bez konieczności wybudzenia – proszę się nie martwić. Najwidoczniej jest najedzona, dzięki czemu może spać spokojnie. Proszę kontrolować masę ciała dziewczynki, korzystając z siatek centylowych. Dieta córki powinna być już bogata w różnorodne warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięsne, jaja i ryby. Proszę starać się urozmaicać proponowane posiłki, a także zachęcać dziecko do samodzielnego jedzenia: rączką lub za pomocą plastikowych sztućców.

  Pokaż całą odpowiedź >

1 2 3 4 5 > >>

Nasi eksperci dietetycy

Sylwia
Biegańska-Hensoldt

Dietetyk

Zakład Fizjologii Żywienia, Katedra Dietetyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Aneta
Czerwonogrodzka-Senczyna

Dietetyk

Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Polskie Towarzystwo Dietetyki

W ramach Programu PTD promujemy rolę dietetyków, jako członków zespołu opiekującego się matką i dzieckiem w sposób kompleksowy.

Efektem podejmowanych działań będzie model stałej współpracy dietetyka z matką i małym dzieckiem oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w profilaktyce chorób dietozależnych.