ZAPYTAJ EKSPERTA DIETETYKA

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, wpisz je poniżej lub sprawdź czy znajduje się w naszej bazie pytań, na które eksperci już odpowiedzieli.

Liczba znaków jest ograniczona. 0/250.

 • Karolina

  Czym zastąpić w diecie dziecka 6,5-mies. kaszki. Synek od miesiąca zjada tylko kilka łyżeczek i nie chce więcej. Testowałam wszelkie możliwe warianty smaków, konsystencji, różne firmy i nic. Podobnie sytuacja ma się z owocami.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani - proszę się nie poddawać i nie tracić nadziei. Mimo że zapewne Pani zdaniem każdy wypróbowany przez Panią sposób modyfikacji kaszki powoduje jednakową niechęć u maluszka, jest jeszcze za wcześnie, aby w pełni powiedzieć, że maluszek tego nie akceptuje i aby szukać innych rozwiązań. Nie znam dzieci, które nie lubiłyby owoców, gdyż mają one słodki smak, który ludzie spożywają preferencyjne ponad inne smaki. Synek jest na początku swojej przygody w poznawaniu nowych smaków - i musi być Pani gotowa na to, że wszystko się jeszcze kilka razy zmieni. Dzieci mają zmienny apetyt. Proszę jeszcze wypróbować innych technik podawania posiłku - dać dziecku bezpieczną łyżeczkę i pozwolić na samodzielne trafianie jedzeniem do buzi. Innym razem może Pani wypróbować przygotowanie kulek smakowych z kaszy i podanie ich dziecku bezpośrednio do rączki. W miarę rozszerzania diety kaszki można zastępować innymi produktami o zupełnie odmiennej konsystencji, jak placuszki, naleśniki, omlety.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Urszula

  Jakie herbaty można podawać rocznej córce i do kiedy powinna pić wodę mineralną z niską zawartością sodu i ogólnie soli mineralnych? Czy herbata dla kobiet karmiących, ziołowa z anyżem i koprem i kminkiem jest dobra dla dziecka?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Dla niemowląt i mały dzieci do 36. miesiąca życia do gaszenia pragnienia polecana jest woda źródlana lub niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa. Po drugim roku życia można zamiennie wprowadzić wodę niskosodową o średnim stopniu mineralizacji. Niesłodzone słabe herbaty tradycyjne (czarna, zielona), herbatki owocowe i ziołowe (koperek, rumianek, lipa, mięta) mogą być podawane dzieciom jako urozmaicenie proponowanych płynów. Herbaty tradycyjne nie powinny być stosowane w nadmiarze, szczególnie u dzieci z niedoborem żelaza lub ryzykiem anemii. Herbata dla kobiet karmiących, którą Pani wymieniła, może nie być najlepszym rozwiązaniem dla maluszka, szczególnie, że jest ona o dość wyraźnym smaku i zapachu. Dla dzieci polecane są napoje o delikatnych smakach i zapachach.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Kamila

  Od jakiego wieku można podać kakao i w jakiej postaci? Córka ma 16 m-cy. Czy na zwykłym krowim mleku 2% można zrobić?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Kakao najlepiej wprowadzić do diety dziecka w okresie poniemowlęcym, czyli po ukończeniu 12. miesiąca życia. Kakao należy do produktów mogących powodować alergię, dlatego po jego pierwszym wprowadzeniu do diety maluszka należy przyglądać się reakcji dziecka. W tym czasie w jadłospisie dziecka może znajdować się już mleko krowie, choć nie ma potrzeby kupowania mleka o obniżonej procentowej zawartości tłuszczu. Mając na uwadze, że Pani córeczka ma już niespełna półtora roku, może Pani podać kakao na mleku krowim, przyglądając się reakcji dziecka.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Weronika

  Dzień dobry, przed zajściem w ciążę byłam na diecie od dietetyka, czy będąc w ciąży, mogę korzystać z jej przepisów, zwiększając jej kaloryczność? Wiem, że jadłospis z diety ma za niską kaloryczność, ale jest bogaty we wszystkie składniki odżywcze.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, trudno mi bez wglądu w wartość odżywczą jadłospisu i jakość zdrowotną użytych produktów i potraw oceniać, czy mogłaby Pani stosować się do jego zaleceń. Wspomina Pani, że jadłospis nastawiony był na redukcję masy ciała, która z kolei nie powinna być z stosowana przez kobiety spodziewające się dziecka lub ciężarne. Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne zmienia się w zależności od stanu fizjologicznego kobiety. Faktem jest, że w oparciu o najnowsze normy zapotrzebowanie na energię nie ulega zwiększeniu w pierwszym trymestrze ciąży, jednakże już w drugim i trzecim trymestrze jest wyższe niż przed poczęciem. Kolejną sprawą jest obecność w jadłospisie produktów, które nie powinny być spożywane przez kobiety ciężarne, m.in. produkty z przerostem pleśni, produkty wędzone, niepasteryzowane. Najrozsądniejszym wyjściem będzie poproszenie dietetyka o dostosowanie jadłospisu do Pani aktualnych potrzeb fizjologicznych i zdrowotnych.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Monika

  Dzień dobry, jakie konkretnie produkty może jeść dziecko po ukończeniu 1. roku życia? Jakie pieczywo, jaki nabiał, mięso, przyprawy?

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Dzień dobry. Dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia powinno jeść większość (ale nie wszystkich) produktów, których używamy w kuchni. W związku z tym wielu rodziców dość szybko, nawet już po ukończeniu pierwszego roku życia przez dziecko serwuje im dietę tzw. stołu rodzinnego, czyli że ich sposób karmienia upodabnia się do żywienia osób dorosłych w rodzinie. Podobne informacje możemy znaleźć w zaleceniach ekspertów, czyli że maluch w tym wieku może już powoli na taką dietę przechodzić, pod warunkiem jednak, że jest ona zdrowa, czyli nie zawiera za dużych ilości soli, cukru, produktów przetworzonych, tzw. złych tłuszczów, których dzieci powinny unikać z uwagi na negatywne dla zdrowia skutki oraz utrwalanie niekorzystnych nawyków żywieniowych. Należą do nich: produkty paczkowane, z długim terminem przydatności do spożycia, z dodatkiem konserwantów, barwników, aromatów itp. Należy unikać żywności z substancjami dodatkowymi (m.in. konserwantami), takimi jak chipsy, chrupki, frytki, ciastka i słodycze, napoje gazowane, żywność typu fast food. O tym, jak komponować posiłki i jak dobierać produkty oraz jaka powinna być wielkość porcji, można przeczytać w “Poradniku żywienia dziecka od 1. do 3. roku życia”, który jest dostępny na stronie www.1000dni.pl z możliwością bezpłatnego pobrania.
  Pokaż całą odpowiedź >

1 2 3 4 5 > >>

Nasi eksperci dietetycy

Sylwia
Biegańska-Hensoldt

Dietetyk

Zakład Fizjologii Żywienia, Katedra Dietetyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Aneta
Czerwonogrodzka-Senczyna

Dietetyk

Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Polskie Towarzystwo Dietetyki

W ramach Programu PTD promujemy rolę dietetyków, jako członków zespołu opiekującego się matką i dzieckiem w sposób kompleksowy.

Efektem podejmowanych działań będzie model stałej współpracy dietetyka z matką i małym dzieckiem oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w profilaktyce chorób dietozależnych.