ZAPYTAJ EKSPERTA DIETETYKA

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, wpisz je poniżej lub sprawdź czy znajduje się w naszej bazie pytań, na które eksperci już odpowiedzieli.

Liczba znaków jest ograniczona. 0/250.

 • Dorota

  Chciałabym rozpocząć rozszerzanie diety mojej prawie 6 m córeczki. Na początek podaje się pojedyncze warzywa... ale przez jaki czas? Kiedy wprowadzić drugi stały posiłek i jaki? Córa obecnie karmione jest piersią na żądanie.

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Zasadą rozszerzania diety jest stopniowe wprowadzanie posiłków uzupełniających. Tak jak Pani zauważyła, zaleca się, aby na początku podawać posiłki jednoskładnikowe, zaczynając od małych ilości. Najlepsze efekty rozszerzania diety uzyskiwano, wprowadzając do diety dziecka 3 nowe warzywa jednego dnia. Jednak takie postępowanie budzi wątpliwości wielu ekspertów, dlatego zaleca się, aby jeden nowy pokarm wprowadzać jednego dnia, co ułatwi ocenę, czy dziecko go toleruje. Po akceptacji kilku warzyw może Pani zacząć podawanie ich łącznie - w postaci np. zupki. Potem można wprowadzić kolejny produkt/posiłek, np. zboża, mięso czy owoce, choć te zaleca się wprowadzać do diety najlepiej po 2 tyg. od wprowadzenia warzyw, nadal utrzymując ich podawanie itd.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Joanna

  Mam synka urodzonego 21 grudnia 2016 roku, aktualnie skończył 5 miesięcy, ale urodził się w 32+5 tygodniu ciąży, czy powinnam zacząć wprowadzać mu już dodatkowe posiłki poza karmieniem piersią? Dodam, że synek bardzo szybko dorósł wagowo do rówieśników.

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani. Określenie momentu, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety u wcześniaka, od zawsze budziło wiele wątpliwości i nie ustalono w tym względzie jednoznacznego, oficjalnego stanowiska. Niektórzy proponują, aby uwzględniać przy określaniu momentu wprowadzenia posiłków uzupełniających wiek korygowany, inni podkreślają, że dzieci urodzone przedwcześnie to grupa, której rozszerzanie diety należy zacząć wcześniej. Powszechnym zaleceniem dotyczącym rozpoczęcie rozszerzania diety wcześniaka jest + 3 mc od momentu osiągnięcia wieku 0 (terminu porodu o czasie). Wygląda na to, że Pani synek ma teraz ok. 22 tyg., i urodził się ok. 7 tyg. za wcześnie. Tak więc powinien urodzić się w połowie lutego. Dodając + 3 mc, wychodzi, że należałoby mu rozpocząć rozszerzanie diety po skończeniu 5 mc.ż. Jeśli synek nabył już umiejętności kontrolowania ruchów głowy i szyi, nie ma odruchu wypychania ciał obcych z ust, to wydaje się, że można spróbować wprowadzić małą ilość jakiegoś warzywa. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z neonatologiem, który zajmuje się maluszkiem, być może Pani synek z jakiegoś powodu będzie wymagał szybszego rozszerzania diety lub wręcz opóźnienia wprowadzania niektórych produktów.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Jola

  Zielone koktajle w okresie laktacji...

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Zielone koktajle zawdzięczają swój kolor świeżym warzywom liściastym, do których możemy zaliczyć jarmuż, szpinak, natkę pietruszki, rukolę, roszponkę, a także miętę. Wielbicieli zielonych koktajli wciąż przybywa, a w sieci można znaleźć bardzo dużo ciekawych przepisów. W wyborze składników do przygotowania koktajlu warto kierować się właściwościami zdrowotnymi planowanych do użycia warzyw, ale także własnymi preferencjami smakowymi. Z warzywami liściastymi można łączyć wszystkie owoce (świeże i mrożone), a także inne warzywa (marchewkę, buraki, brokuły, kalarepę, ogórka, cukinię). Ponadto koktajle można przygotowywać w połączeniu z produktami mlecznymi, np. jogurtem, kefirem, maślanką lub dowolnym mlekiem.

                    Spożywanie koktajli w okresie laktacji zapewni uzupełnienie codziennej diety w cenne przeciwutleniające witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Ich przygotowanie zajmuje niewiele czasu, a regularne spożywanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Dagmara

  Witam, czy zbyt częste używanie testosteronu przez mojego chłopaka źle wpłynie na dziecko?

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Witam. Uważa się, że stosowanie sterydów anabolicznych, w tym również preparatów testosteronu, może wpływać na męską płodność, powodując zmniejszenie liczby i obniżenie jakości plemników. Prawdopodobnie taki efekt w przypadku krótkotrwałego stosowania jest odwracalny, ale organizm potrzebuje kilku, czasem nawet kilkudziesięciu miesięcy na regenerację i przywrócenie równowagi.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Karolina

  Córka 10 msc. Około 6 pierś, 8.00 jogurt naturalny kozi z owocem (uczulona na mk), 11.00 kaszka z owocem, 14.00 obiadek, 16.30 deserek, 18-18.30 kolacja (kanapka, placuszek), 19.30 mm 220 ml, w nocy raz karmienie piersią. Czy ta dieta jest ok?

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Skuteczność zarówno karmienia piersią, jaki i oceny właściwego żywienia maluszka w tym wieku dokonuje się przede wszystkim w oparciu o ocenę parametrów wagowo-wzrostowych na siatkach centylowych. Jeśli są one właściwe, uznajemy, że malec najprawdopodobniej jest żywiony prawidłowo. Patrząc na przesłany przez Panią jadłospis, sugerowałabym następujące zmiany: o 8.00 kaszka mleczno-zbożowa (z aktualnie używanym mm), 11.00 jogurt kozi + owoc lub kanapka z dodatkiem warzywnym, o 14.00 zupka jarzynowa, 16.30 danie z mięsem lub rybą, ok.19.00 zalecone mleko modyfikowane + kanapka/placuszek.

  Pokaż całą odpowiedź >

1 2 3 4 5 > >>

Nasi eksperci dietetycy

Sylwia
Biegańska-Hensoldt

Dietetyk

Zakład Fizjologii Żywienia, Katedra Dietetyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Aneta
Czerwonogrodzka-Senczyna

Dietetyk

Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Polskie Towarzystwo Dietetyki

W ramach Programu PTD promujemy rolę dietetyków, jako członków zespołu opiekującego się matką i dzieckiem w sposób kompleksowy.

Efektem podejmowanych działań będzie model stałej współpracy dietetyka z matką i małym dzieckiem oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w profilaktyce chorób dietozależnych.