ZAPYTAJ EKSPERTA DIETETYKA

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, wpisz je poniżej lub sprawdź czy znajduje się w naszej bazie pytań, na które eksperci już odpowiedzieli.

Liczba znaków jest ograniczona. 0/250.

 • Martyna

  Córka (prawie 6 mcy), od 2 dni je marchewkę (puree). Do tej pory tylko kp. Czy podawać przez 2-3 dni 1 warzywo, a później przez 2-3 dni następne? Czy zrobić dzień przerwy? Czy mogę zrobić później zupę ze znanych warzyw i dodać 1 nowe warzywo?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Nowe produkty wprowadzamy stopniowo, w małych ilościach, obserwując reakcję maluszka. Na każdy produkt można przeznaczyć 2 (maksymalnie 3 dni), a następnie powinno się wprowadzać kolejne nowości z tej samej grupy produktów spożywczych. Z warzyw już poznanych (np. marchew, ziemniak, dynia) może Pani przygotować zupkę jarzynową i jak Pani dobrze zasugerowała – dodać kolejny nieznany składnik w niewielkiej ilości. Nie rezygnując z wprowadzania warzyw, proszę podać kolejno: owoce (jabłka, gruszki, śliwki, morele, banany, winogrona i inne), zboża bezglutenowe (kaszka ryżowa i kukurydziana), zboża glutenowe (kasza manna, pieczywo, makarony).

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Katarzyna

  Córka kończy 11 miesięcy. Rano i wieczorem jest karmiona piersią. W ciągu dnia piersi już nie chce. Je wszystko oprócz kaszek i mm. Co mogę jej zacząć podawać na śniadania i kolacje, aby z piersi już całkowicie zrezygnować i w jakich proporcjach?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Podejrzewam, że wprowadziła Pani do diety córki większość produktów i potraw. Posiłki śniadaniowy i kolacyjny mogą zostać zastąpione kaszami, kanapkami, naleśnikami, placuszkami, kluseczkami z serem, jogurtami, serkami i produktami mlecznymi fermentowanymi. Dzieci w wieku 11 miesięcy powinny spożywać 4-5 posiłków dziennie, w tym 2-3 z nich powinny być mleczne. Po ukończeniu roku jeden posiłek mleczny można zastąpić bezmlecznym. Jeśli chciałaby Pani zrezygnować z karmienia piersią, proszę początkowo zamienić tylko jedno karmienie, np. poranne, typowym śniadaniem złożonym z pokarmów stałych. Dopiero po mniej więcej 2 tygodniach od rezygnacji z jednego karmienia piersią przystąpić do całkowitego jego zaprzestania.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Judyta

  Mój syn jest uczulony na białko mleka krowiego, białko soi, białko jajka. Przy rozszerzeniu diety doszło także z owoców: jabłko, gruszka, banan, malina, a z warzyw dynia,marchewka i pietruszka. Co podawać dziecku na śniadania i desery, gdy owoce uczulają?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Z wymienionych przez Panią produktów tymi, które charakteryzują się właściwościami potencjalnie alergizującymi, są mleko krowie, produkty sojowe i jajo kurze. Wymienione przez Panią owoce i warzywa nie madają cech alergizujących, choć oczywiście istnieje ryzyko, że może istnieć indywidualna uczuleniowa - reakcja organizmu po ich spożyciu. W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się baczna obserwacja i notowanie reakcji dziecka na spożywane produkty i pokarmy, zachowując okresy podawania i eliminacji produktów potencjalnie uczulających. Z pewnością nie będzie tak, że na wszystkie owoce maluch będzie reagował reakcją alergiczną. Proponuję skonsultować swoje obawy i obserwacje dotyczące reakcji (skórnej, przewodu pokarmowego) z pediatrą.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Judyta

  Co podawać dziecku na śniadania, gdy jest uczulone na białko mleka krowiego, soję, jajko?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Doskonałym zamiennikiem mleka krowiego są różnego rodzaju mleka roślinne, np. ryżowe, migdałowe, sojowe, kokosowe, które można nabyć zarówno w sklepach, jak i przygotować samemu w warunkach domowych. Śniadania dla dziecka będącego na diecie, z powodu alergii na białka mleka krowiego, mogą być bardzo zbliżone do śniadań dzieci żywionych tradycyjnie. Na bazie mlek roślinnych z dodatkiem świeżych owoców można przygotować kasze i owsiankę. Na śniadania maluchy mogą także spożywać naleśniki i placuszki. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także jaja spożywane w różnej postaci.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Alicja

  Jak przekonać 6-msc. dziecko do picia wody? Próbowałam chyba wszystkiego. Z butelki nie chce ani z łyżeczki. Przy każdej próbie podania wykrzywia się i ma odruch wymiotny. Próbowałam dodać soku, parzyć herbatkę i nic. Konsekwentnie odmawia.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Do zaspokojenia pragnienia malucha najlepszym wyborem jest woda - mineralna niskozmineralizowana i niskosodowa, której nie powinno zastępować się sokami lub herbatkami. Maluszki grymaszą przy podawaniu różnych produktów i posiłków, ale nie należy się poddawać. Najlepszym rozwiązaniem dla Pani jest upór i konsekwencja w podawaniu wody, w niewielkich ilościach. Można zachęcić maluszka, podając mu łyżeczkę i pozwolić, by nią mieszał w kubeczku z niewielką ilością wody i próbował. Innym rozwiązaniem jest także próba podania wody w innym naczyniu - np. kubeczku niekapku, buteleczce z dziubkiem, przez słomkę. Najważniejsze to nie zrezygnować z konsekwencji podawania wody - z czasem maluszek przyzwyczai się do tego produktu.

  Pokaż całą odpowiedź >

1 2 3 4 5 > >>

Nasi eksperci dietetycy

Sylwia
Biegańska-Hensoldt

Dietetyk

Zakład Fizjologii Żywienia, Katedra Dietetyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Aneta
Czerwonogrodzka-Senczyna

Dietetyk

Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Polskie Towarzystwo Dietetyki

W ramach Programu PTD promujemy rolę dietetyków, jako członków zespołu opiekującego się matką i dzieckiem w sposób kompleksowy.

Efektem podejmowanych działań będzie model stałej współpracy dietetyka z matką i małym dzieckiem oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w profilaktyce chorób dietozależnych.