ZAPYTAJ EKSPERTA DIETETYKA

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, wpisz je poniżej lub sprawdź czy znajduje się w naszej bazie pytań, na które eksperci już odpowiedzieli.

Liczba znaków jest ograniczona. 0/250.

 • Kinga

  Synek ma skończone 6 m. Do 6 m był karmiony tylko piersią, myślałam, że to najlepsze dla niego, jednak waży teraz tyle, co 2 mies. temu, więc czy nie było to dla niego wystarczające? Jak powinna wyglądać teraz jego dieta? Proszę o szczegóły. Piersią nadal karmię.

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani. Zmniejszające się przyrosty masy ciała u maluchów są jednym z powodów, dla których warto rozważyć rozszerzanie diety. Można to zrobić już po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i zrobić to przed ukończeniem przez nie 26. tygodnia życia. W przypadku, który Pani opisuje, warto zacząć rozszerzanie diety jak najszybciej. Jako pierwsze produkty sugerowałabym wprowadzenie warzyw, ponieważ ich smak jest trudniej akceptowany przez niemowlę. Dopiero w 2.-3. tygodniu ich jedzenia proszę wprowadzić owoce. Ważne, żeby produkty wprowadzane były pojedynczo i rozpoczynając od niewielkich ilości, jeśli nie zauważy Pani żadnych objawów niepokojących, po kilku dniach można wprowadzić kolejny produkt. Kolejność wprowadzania produktów ma zdecydowanie mniejsze znaczenie. Ważne też, żeby przed 1. r.ż. do diety dziecka wprowadzony został gluten (znajduje się w zbożach tj. np. pszenica, żyto, jęczmień), zasada jego wprowadzania jest taka sama jak przy innych produktach. Ważna jest również konsystencja produktów: zaczynamy od puree/papki. Może Pani po kilku dniach do warzyw dodawać niewielką ilość oliwy lub masła. W przypadku wątpliwości proszę skontaktować się z pediatrą. Więcej informacji o rozszerzaniu diety znajdzie Pani również w zakładkach: https://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/0-6-miesiecy/pierwsze-posilki/23-schemat-zywienia-niemowlat-do-1-roku-zycia oraz https://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/7-12-miesiecy/rozszerzanie-diety/1-rozszerzanie-diety-w-1-roku-zycia-dziecka.
   
  Pokaż całą odpowiedź >
 • Agnieszka

  Moja koleżanka podaje swojemu 8-miesięcznemu synkowi jako śniadanie zwykłą kaszę mannę przygotowaną z 1 łyżki kaszy na szklankę wody. Czy jest to prawidłowy posiłek? Poza tym zjada jeden deserek i jeden obiadek. Pierś ssie około 8 razy, ale je mało.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, nie ma nic złego w stosowaniu tradycyjnej kaszy manny w żywieniu niemowląt. Być może proporcje nie są do końca właściwe, ale nie umiem tego rzetelnie ocenić, nie widząc ani gotowej kaszki, ani dziecka. Wspaniale, że koleżanka karmi jeszcze piersią, bo wielu kobietom mimo szczerych chęci niestety się to nie udaje w drugim półroczu życia dziecka. Jeśli ma Pani wątpliwości odnośnie żywienia maluszka, proszę zasugerować koleżance naszą stronę internetową 1000dni.pl lub konsultację osobistą z dietetykiem.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Agnieszka

  Moja córeczka skończyła właśnie 7 miesięcy. Chciałam zapytać, ile powinnam podawać jej posiłków w ciągu doby i jakiego rodzaju mają być to posiłki. Dodam, że karmię piersią. Pozdrawiam

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  W drugim półroczy życia niemowlęta powinny powoli przesypiać już całe noce, dzięki czemu wszystkie posiłki będą spożywały w ciągu dnia. Po ukończeniu 7. miesiąca życia maluchy zazwyczaj spożywają 5 posiłków dziennie, w tym 3 na bazie mleka lub z udziałem produktów mlecznych. W tym czasie karmienie piersią odbywa się również na żądanie, lecz z pewnością będzie ono znacznie rzadziej niż dotychczas. Produkty i przygotowywanie z nich posiłki powinny być podawane dziecku zgodnie z kolejnością zamieszczoną w schemacie rozszerzania diety niemowląt, który może Pani znaleźć na stronie 1000dni.pl. Córeczka może już spożywać wszystkie warzywa, owoce, drobno posiekane mięso i ryby oraz produkty zbożowe. Proszę dbać o to, by co najmniej dwa posiłki były na ciepło (np. zupka i drugie danie). 

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Magdalena

  Czy jeśli na opakowaniu bezpiecznej bezglutenowej kaszki nie ma informacji o możliwości podaniu jej z mm (tylko informacja o przyrządzeniu jej na wodzie), można podać ją w taki sposób 5-miesięcznemu dziecku. Jeśli tak, to w jakich proporcjach?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, domyślam się, że zakupiła Pani kaszkę bezglutenową, czyli np. ryżową lub kukurydzianą, bezpieczną do spożycia przez maluszki w wieku 5 miesięcy. Przyrządzając posiłki dla dzieci, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie stosować się do instrukcji podanej przez producenta i zamieszczonej na opakowaniu. Jeśli na kupionym przez Panią opakowaniu kaszki bezglutenowej jest informacja, że należy ją wymieszać w odpowiednich proporcjach z wodą, to być może kaszka ma w swoim składzie mleko modyfikowane. Jeśli przygotowałaby Pani kaszkę niezgodnie z zaleceniami, które znajdują się na opakowaniu, zwalnia to producenta kaszki z odpowiedzialności za ewentualnie powstałe konsekwencje wynikłe po jej spożyciu.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Paulina

  Czy można odgrzewać jedzenie dziecka 12-miesięcznego w kuchence mikrofalowej?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, w otoczeniu człowieka najczęściej spotykanymi urządzeniami wytwarzającymi pola elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości są kuchenka mikrofalowa i telefon komórkowy. Na podstawie dostępnych danych literaturowych sugeruje się, że końcowa jakość produktu spożywczego, który został poddany obróbce technologicznej, tu ogrzewaniu w mikrofali, zależna jest przede wszystkim od rodzaju przetwarzanego produktu. Wynika to z faktu, że każdy produkt ma inną zawartość związków biologicznie czynnych, antyoksydantów, w tym witamin. Istnieją doniesienia wskazujące, że w niektórych warzywach np. brokułach, gotowanych w kuchenkach mikrofalowych istotnie wzrósł potencjał antyoksydacyjny w porównaniu do warzyw surowych. W innych badaniach zaobserwowano natomiast spadek właściwości antyoksydacyjnych ziemniaków pod wpływem ogrzewania mikrofalowego. Podsumowując, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy wydaje się, że jeśli kuchenka mikrofalowa wykorzystywana jest głównie do krótkotrwałego  podgrzewania uprzednio przygotowanych potraw, nie powinna oddziaływać niekorzystnie na końcową jakość produktu i można ją wykorzystywać w żywieniu dzieci. Warto jednak podkreślić, że nie są znane długoterminowe skutki stosowania kuchenki mikrofalowej.

  Pokaż całą odpowiedź >

1 2 3 4 5 > >>

Nasi eksperci dietetycy

Sylwia
Biegańska-Hensoldt

Dietetyk

Zakład Fizjologii Żywienia, Katedra Dietetyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Aneta
Czerwonogrodzka-Senczyna

Dietetyk

Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Polskie Towarzystwo Dietetyki

W ramach Programu PTD promujemy rolę dietetyków, jako członków zespołu opiekującego się matką i dzieckiem w sposób kompleksowy.

Efektem podejmowanych działań będzie model stałej współpracy dietetyka z matką i małym dzieckiem oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w profilaktyce chorób dietozależnych.