ZAPYTAJ EKSPERTA DIETETYKA

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, wpisz je poniżej lub sprawdź czy znajduje się w naszej bazie pytań, na które eksperci już odpowiedzieli.

Liczba znaków jest ograniczona. 0/250.

 • Aga

  Ola 5,5 m obecnie na n. Puramino (śluz w kupce) rozszerzamy dietę (marchew, banan, jabłko sinlac), teraz znów ma zatwardzenia, jak sobie z tym poradzić, gdzie można wykonać badania, żeby sprawdzić, czy wszystko ok w jej jelitach?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, wszelkie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego maluszka najlepiej jak najszybciej konsultować z lekarzem pediatrą, który zna dziecko, lub lekarzem gastrologiem dziecięcym, który dodatkowo zleci wykonanie poszerzonej diagnostyki. O zaparciach mówimy wtedy, gdy cykl wypróżnień zostaje wydłużony do 2-3 dni, stolce są duże objętościowo, a przy każdej defekacji pojawia się niepokój i ból. Warto rozszerzyć dietę córeczki o kolejne jarzyny, zupki oraz zadbać o odpowiednią ilość spożywanej wody, szczególnie w upalne dni. Warzywa i owoce to produkty bogate w błonnik pokarmowy, który usprawni pracę jelit i pomoże w procesie defekacji.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Aleksandra

  Mój syn ma skończone 9 ms, waży 9 kg. Jego posiłki to: 5 mleko 120 ml, 9 kaszka, 12 zupka , między 15-17 deserek lub jabłko z kleikiem i wieczorem kaszka. Jest karmiony mm. Jego posiłki są bardzo małe. Mleka to max 120 wypija.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, z przesłanych przez Panią informacji wynika, że maluszek wypija mniejszą niż rekomendowana jednorazową porcję mleka. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ masa ciała chłopca znajduje się na 50 centylu. Dziewięć miesięcy to wiek, w którym dieta dziecka powinna być coraz bardziej urozmaicana o nowe produkty i pokarmy. Jeśli jeszcze Pani tego nie uczyniła – proszę rozszerzyć jadłospis synka o drobno posiekane mięso, ryby, nowe warzywa i owoce, jaja a także kasze, makarony i pieczywo. Ponadto może Pani już wprowadzić jogurt naturalny, sery białe i żółte oraz kefir i maślankę. Zalecana liczba posiłków w ciągu dnia u Pani syna jest zgodna z rekomendacjami.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Magdalena

  Moja córka waży 9,5 kg, ma 72 cm i skończyła 8 mc, jej jadłospis wygląda następująco: 5 pierś, ok. 7 pierś, 9 jogurt lub kaszka wielozbożowa, 12 zupka z mięsem lub żółtko, 15-16 deser owocowy lub kaszka z dodatkiem owoców, 19 pierś przed snem.

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, parametry wagowo-wzrostowe Pani córki są prawidłowe, natomiast to co mogłabym zasugerować to lekkie przeorganizowanie posiłków wg np. takiego planu: 7.00 kaszka mleczno-zbożowa, 10.00 jogurt/deser owocowy, 13.00 zupka jarzynowa, 16.00 danie z mięsem, 19.00 kaszka mleczno-zbożowa lub jeśli na obiad nie było mięsa, może być ono składnikiem tego posiłku w połączeniu ze zbożami (kasza) i warzywami lub owocami.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Rafał

  Chciałbym zapytać o jadłospis dla mojej 14-miesięcznej córeczki: śniadanie, obiad, kolacja, podwieczorek, drugie śniadanie. Coś w tym stylu, żeby mieć odniesienie, jak mam z żoną mniej więcej dziecko karmić.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Po ukończeniu pierwszych urodzin dzieci powinny spożywać już większość produktów z rodzinnego stołu. Zwyczajowy jadłospis córki powinien być zatem urozmaicony, bogaty w warzywa, owoce, produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne oraz mięso, ryby i jaja. W diecie dziecka mogą znaleźć się także dodatki, takie jak orzechy, świeże i suszone zioła i przyprawy. Dieta dziecka w tym wieku powinna być uboga w produkty przetworzone (w tym przetwory mięsne, np. parówki, mielonki) i słodycze (w tym słodkie napoje). Przykładowy dzień mógłby wyglądać następująco: I śniadanie: mleko z płatkami owsianymi (lub innymi) z owocami (świeżymi lub liofilizowanymi); II śniadanie: placuszki z jabłkiem/bananem + świeże owoce i warzywa; obiad: ziemniaki/kasza/ryż + mięso/ryba/jajko + warzywa ugotowane (np. fasolka szparagowa, brokuły, kalafior) + warzywa surowe; podwieczorek: zupa warzywna / jogurt z owocami / naleśnik z owocami; kolacja: kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, sałata, wędlina / ser żółty / ser biały + warzywa (pomidor, rzodkiewka, papryka, kalarepa itp.). Do gaszenia pragnienia w ciągu dnia powinna być wykorzystywana woda.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Urszula

  Jak wprowadzić żółtko do diety niemowlaka?

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Żółtko jaja można wprowadzić do diety malucha np. ugotowane na twardo i rozdrobnione w zupce, można też w tej postaci dodać je do innych produktów podawanych dziecku (ziemniaki, warzywa, owoce) lub, w miarę dojrzałości, jako jajecznicę czy jajko ugotowane na twardo, podawane do rączki.

  Pokaż całą odpowiedź >

1 2 3 4 5 > >>

Nasi eksperci dietetycy

Sylwia
Biegańska-Hensoldt

Dietetyk

Zakład Fizjologii Żywienia, Katedra Dietetyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Aneta
Czerwonogrodzka-Senczyna

Dietetyk

Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Polskie Towarzystwo Dietetyki

W ramach Programu PTD promujemy rolę dietetyków, jako członków zespołu opiekującego się matką i dzieckiem w sposób kompleksowy.

Efektem podejmowanych działań będzie model stałej współpracy dietetyka z matką i małym dzieckiem oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w profilaktyce chorób dietozależnych.