O 1000 dni

Powrót

Pierwsza łyżeczka do karmienia

Najlepiej, żeby pierwsza łyżeczka do karmienia była twarda, niezbyt duża i niezbyt głęboka. 
Odpowiednio dobrana łyżeczka sprzyja wypracowaniu prawidłowej techniki karmienia, która ma znaczący wpływ na właściwy rozwój mowy u dziecka. 

Twarda czy miękka?
Przy wyborze łyżeczki rodzice często decydują się na miękką. Wydaje im się bardziej delikatna i przyjazna dla dziecka. Często też martwią się o podrażnienie dziąseł malucha. Warto jednak pamiętać, że przy prawidłowej technice karmienia łyżeczka ma kontakt z językiem i z wargami, a nie z dziąsłami. 
Zbyt delikatna i zbyt miękka łyżeczka nie spełnia dobrze swojej funkcji. Bowiem przy prawidłowej technice karmienia powstaje nacisk na język dziecka, który dostaje w ten sposób informację mechaniczną, co robić. Dzięki temu wykształca odpowiedni odruch. 

Dlatego też pierwsza łyżeczka powinna być twarda. Dziecko szybciej uczy się chodzić na twardej powierzchni niż na miękkim materacu. I to samo można odnieść do nauki jedzenia.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze łyżeczki?
Pierwsza łyżeczka do karmienia powinna być
prosta i nieprofilowana na rączce. Tak, aby po włożeniu pokarmu do ust malucha można było łatwo wyprowadzić łyżeczkę z powrotem  – w pozycji prostej – bez odginania czy podnoszenia do góry. Dla wygody karmienia i wyjmowania pokarmu ze słoiczków trzonek łyżeczki może być nieco dłuższy. 
Najlepsza łyżeczka to taka, która nie jest zbyt duża i zbyt głęboka. Z takiej łyżeczki wargi dziecka łatwiej zabierają z niej pokarm, a przy tym nie sięga ona zbyt głęboko do jamy ustnej karmionego malucha. Warto też zwrócić uwagę, czy łyżka nadaje się do mycia w zmywarce.

Plastikowa czy metalowa?
Jako pierwszą łyżeczkę najlepiej wybrać metalową o dłuższym trzonku, ale małej główce. Można też używać twardych kauczukowych łyżeczek – nieprofilowanych i niewyginających się. 
Natomiast łyżeczka do nauki samodzielnego jedzenia przez dziecko również powinna twarda, ale dla dziecka wygodniejszy będzie krótszy trzonek – przystosowany do małych rączek.

Dlaczego to takie ważne?
W ciągu pierwszych trzech lat życia ważne jest to, czym karmimy nasze dziecko, ale też jak to robimy. Począwszy od doboru właściwego smoczka (Zobacz:
Najczęstsze błędy w doborze smoczka) oraz odpowiedniej techniki karmienia piersią, poprzez kolejne etapy rozwoju umiejętności pobierania pokarmów, jak jedzenie z łyżeczki, gryzienie, odgryzanie, żucie, picie z kubka. Niewłaściwy dobór łyżeczki może skutkować nieprawidłową techniką karmienia. A ta może zaburzać prawidłowy rozwój ortodontyczny i powodować wady wymowy w późniejszym okresie.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się