O 1000 dni

Powrót

Dzieci w Polsce jedzą za mało warzyw

Jak wynika z badań1 przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka  – 100% dzieci w Polsce spożywa niewystarczającą ilość warzyw. 
Badania objęły 400 dzieci w wieku 13-36 miesięcy z losowo dobranej próby, odzwierciedlającej populację polską w tym wieku. Obejmowały one ocenę stanu odżywienia dzieci w oparciu o dane na temat wzrostu, masy ciała, stanu zdrowia i aktywności dziecka oraz ocenę sposobu żywienia dzieci, w tym ich zachowań i preferencji żywieniowych.

Dzieci w wieku 1-3 lat mają w diecie za mało warzyw 
W kontekście spożywania warzyw wyniki tych badań są bardzo niepokojące. Żadne z badanych dzieci nie zjadało zalecanej dziennej porcji warzyw.
Wyniki badań pokazują, iż:
 

  • 100% dzieci spożywa zbyt mało warzyw w codziennej diecie.
  • 1/3 dzieci w wieku 1-3 lata nie je codziennie warzyw. 
  • 4% maluchów je warzywa 1 raz w tygodniu lub rzadziej. 
  • 30% matek uważa, że dodatek warzyw i owoców do każdego posiłku nie jest konieczny.  

5 porcji warzyw – każdego dnia
Eksperci oraz aktualne normy żywieniowe polecają jedzenie przez dziecko 5 porcji warzyw dziennie (około 300 g). Nie jest to ilość przytłaczająca, jeśli uświadomimy sobie, że dla dziecka do lat 3 jedna porcja warzyw to np. jeden mały pomidor do kanapki lub serka, pół papryki, szklanka gotowanego kalafiora lub cukinii do obiadu. Surowe lub gotowane na parze albo w niewielkiej ilości wody warzywa powinny być dodawane do każdego posiłku. Ale też jeden posiłek może się składać z dwóch lub trzech różnych porcji warzyw jednocześnie – np. zupa warzywna gotowane warzywa i surówka.
Eksperci zalecają również podawanie dziecku 4 porcji owoców dziennie (około 200 g). Jedna porcja owoców to np. pół brzoskwini, pół jabłka, pół gruszki.

 

Przypisy Rozwiń
  • 1. 1 Weker H. i wsp.: „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce”; Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA, 2011.

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się