ZAPYTAJ EKSPERTA DIETETYKA

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, wpisz je poniżej lub sprawdź czy znajduje się w naszej bazie pytań, na które eksperci już odpowiedzieli.

Liczba znaków jest ograniczona. 0/250.

 • Jola

  Jaką wodę spożywać najlepiej podczas karmienia piersią? Czy wysokomineralizowana woda jest wskazana?

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Podczas karmienia piersią zaleca się picie wody pochodzącej ze źródeł naturalnych, w formie niegazowanej, ponieważ lepiej gasi pragnienie oraz nie powoduje uczucia wzdęcia i odbijania. Korzystne jest spożywanie wody źródlanej oraz mineralnej nisko- i średniozmineralizowanej, o niskiej zawartości sodu (< 20 mg/l) i siarczanów (< 20 mg/l). Wody źródlane o niskiej zawartości składników mineralnych mogą być spożywane na co dzień, bez żadnych ograniczeń (dotyczących wieku czy stanu zdrowia) i bez ryzyka wystąpienia zaburzeń elektrolitowych.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • paulina

  Czy płatki jaglane z owocami lub owsiane to dobry pomysł na śniadanie dla 15-miesięcznego dziecka? Ile gramów płatków jaglanych może zjeść?

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Płatki owsiane, jaglane i z innych zbóż są dobrą alternatywą dla kaszek. Orientacyjna porcja płatków na jeden posiłek dla dziecka w wieku 1-3 lata to ok. 20 g (2 łyżki).

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Justyna

  Czy waga dziewczynki 6300 g 66 wzrostu 5 mcy jest właściwa? Dziewczynka, gdy się urodziła, ważyła 3200 i miała 55 cm...?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Korzystając z siatek centylowych zamieszczonych na stronie www.1000dni.pl można zauważyć, że masa ciała dziewczynki kształtuje się w okolicy 50. centyla, czyli mieści się w wartościach prawidłowych. Siatki centylowe masy i długości ciała dzieci znajdują się także na ostatnich stronach książeczki zdrowia dziecka. Bardzo wygodnym narzędziem służącym do weryfikacji i monitorowania prawidłowego rozwoju maluszków jest narzędzie pomiarowe zamieszone pod linkiem http://www.1000dni.pl/narzedzia-na-1000-pierwszych-dni/.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Justyna

  Moja córeczka ma już 5 mcy, zjada pojedyncze warzywa owoce, zupkę jarzynową i kaszkę mleczno-ryżową robioną na wodzie, zastanawiam się, czy wprowadzać już kaszki glutenowe? Czy dopiero jak skończy 6 mcy? Czy może do zupki wprowadzać mięsko czy nie?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  W obecnym czasie może Pani wprowadzić do diety córeczki kaszki glutenowe, zaczynając od niewielkiej ilości. Nie ma potrzeby odwlekać czasu podania kaszki zawierającej gluten, gdyż nie zmniejszy to ewentualnego ryzyka pojawienia się alergii pokarmowej. Równolegle proponuję urozmaicać maluszkowi dietę - wprowadzić większą różnorodność warzyw, zupek jarzynowych oraz produktów zbożowo-owocowych, takich jak np. kaszka z dodatkiem świeżych owoców (np. bananów, mango, jabłka). Posiekane mięso i ryby mogą pojawić się w diecie niemowlęcia około 7. miesiąca jego życia.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Olga

  Czy istnieje coś takiego jak "okno alergiczne"? Słyszałam, że jeśli między 5 a 7 miesiącem życia dziecka podamy mu odpowiednio dostosowane ilości alergizującej żywności (np. glutenu), to zmniejszy to prawdopodobieństwo rozwoju alergii.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, w świetle aktualnych zaleceń nie opóźnia się wprowadzania do diety maluszka produktów potencjalnie alergizujących. Nie ma dowiedzionych naukowo bezsprzecznych danych informujących o najlepszym wieku na wprowadzanie produktów alergizujących celem zmniejszenia ryzyka alergii. Bazując na wytycznych ekspertów w kwestii profilaktyki alergii pokarmowej, zaleca się włączenie do jadłospisu niemowląt znikomych ilości produktów alergogennych, szczególnie podczas jednoczesnego karmienia piersią, między 4. a 7. miesiącem życia. Profilaktyką alergii pokarmowej nie jest stosowanie diety eliminacyjnej podczas laktacji.

  Pokaż całą odpowiedź >

1 2 3 4 5 > >>

Nasi eksperci dietetycy

Sylwia
Biegańska-Hensoldt

Dietetyk

Zakład Fizjologii Żywienia, Katedra Dietetyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Aneta
Czerwonogrodzka-Senczyna

Dietetyk

Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Polskie Towarzystwo Dietetyki

W ramach Programu PTD promujemy rolę dietetyków, jako członków zespołu opiekującego się matką i dzieckiem w sposób kompleksowy.

Efektem podejmowanych działań będzie model stałej współpracy dietetyka z matką i małym dzieckiem oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w profilaktyce chorób dietozależnych.