ZAPYTAJ EKSPERTA DIETETYKA

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, wpisz je poniżej lub sprawdź czy znajduje się w naszej bazie pytań, na które eksperci już odpowiedzieli.

Liczba znaków jest ograniczona. 0/250.

 • Katarzyna

  Proszę o info na temat śniadania dla 10 msc dziecka. W tej chwili kasza na MM, ale chciałabym wprowadzić już normalne śniadania, czy już można? Ma wprowadzony gluten, ser biały, jogurty. Czy parówki, ser żółty, jajecznica są odpowiednie? Kasza dalej do popicia?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, domyślam się, że pisząc „normalne śniadania”, miała Pani na myśli śniadania dla starszych domowników. Rodzaj pożywienia i forma jego podania, w tym także konsystencja, muszą być odpowiednie do wieku i umiejętności dziecka. Maluszek nie ukończył jeszcze pierwszego roku życia, zatem są produkty, które jeszcze nie powinny na stałe gościć w jego diecie, jak np. znaczne ilości mleka krowiego, miód, sery pleśniowe.

              Maluch może spożywać jaja w różnej postaci (na miękko, na twardo i jajecznicę). Ser żółty także może być elementem diety dziecka w tym wieku. Z kolei parówki nie są najlepszym rozwiązaniem na śniadanie dla niemowlaka. Do popicia można podać wodę, herbatki ziołowe albo mleko modyfikowane. Proszę zachęcać dziecko do samodzielnego spożywania posiłków, także poprzez podanie produktów bezpośrednio do rączki.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Weronika

  Jestem mamą 3-tygodniowego maluszka, którego karmię piersią. Mam alergię na białko mleka krowiego i nie jadam mięsa poza rybą. Jakie inne produkty zawierające białko mogę spożywać?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, mleko i produkty mleczne może Pani zastąpić mlekiem pochodzenia roślinnego, np. migdałowym, ryżowym i sojowym. Te ostatnie zawiera porównywalną do mleka krowiego ilość białka. Produkty te są także dobrym źródłem wapnia. Jeżeli Pani nietolerancja dotyczy laktozy, proszę wybierać z produktów bezlaktozowych, których w ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo na naszym rynku.

  Do zwyczajowej diety powinna Pani wprowadzić także jaja (kurze, przepiórcze), które są dobrym źródłem białka, witaminy B12 oraz witamin A i D. Wartościowym źródłem białka są także nasiona roślin strączkowych oraz produkty sojowe (np. tofu), inne nasiona (jak słonecznik, dynia, sezam) oraz orzechy.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Joanna

  W 7m wprowadziłam córce (8m) mm, ponieważ kp było już niewiele mleka. Najpierw 1 butelkę w nocy, ale że waga stała, dołączyłam rano i wieczorem. Od tego czasu córka nie chce tknąć rano mm, a wieczorem po mm budzi się z płaczem. W czym może być problem?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, najprawdopodobniej córeczka jest najedzona. W drugim półroczu życia niemowląt stopniowo dąży się do rezygnacji, nie wprowadzania karmienia nocnego. Proszę próbować wycofać się z podawania mleka podczas pory nocnej, zachowując posiłek przed snem i po przebudzeniu. Z pewnością godziny posiłków przesuną się na późniejsze wieczorne i wcześniejsze poranne - córeczka szybciej będzie wybudzała się ze snu i domagała się posiłku. Taki okres potrwa pewnie kilka dni, aż organizm córki nie zaakceptuje nowych pór karmienia. Jeśli córeczka wybudzi się w nocy - proszę zamiast mleka modyfikowanego w pierwszej kolejności podawać wodę.

   

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Kamila

  Karmię córkę piersią i podaję jej pokarmy stałe. Obecnie ma 8 mcy. Czy w porze obiadowej, kiedy podaję jej słoiczek, powinnam zrezygnować całkowicie z kp przed słoiczkiem, czy nadal kp i 15 min później pierś. 6 x na dobę domaga się piersi.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Zgodnie z obowiązującymi zasadami karmienia niemowląt w drugim półroczu życia dziecka nadal stosuje się karmienie piersią na żądanie. W początkowym etapie rozszerzania diety ilość posiłku uzupełniającego jest niewielka, gdyż polega to głównie na próbowaniu nowych smaków. Dlatego też w tym czasie karmienie piersią stanowi nieodłączny element obiadu/posiłku. W miarę wzrostu i rozwoju dziecka, a także rozszerzania diety - w ramach jednego posiłku maluszek będzie najadał się zaproponowaną - już większą porcją obiadu i nie będzie konieczności uzupełniania posiłku o karmienie piersią.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Klaudia

  Witam, nasz pediatra zarzuca mi, że dziecko jest za grube. Dziecko urodziło się z hipotrofią, ważąc 1600 gramów i mierząc 41 cm. Dziś ma skończone 7 miesięcy, waży 9 kg i ma 80 cm długości. Pediatra uważa, że waga nie powinna nawet wskazywać 7 kg.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, niezależnie od tego, czy Pani maluch jest dziewczynką czy chłopcem - masa ciała dziecka jest prawidłowa i zgodnie z siatkami centylowymi dla populacji polskiej znajduje się między 50. a 85. centylem. Ponadto oceniając masę dziecka z użyciem siatek centylowych proponowanych przez Światową Organizację Zdrowia, dziecko znajduje się blisko średniej dla grupy. Być może pediatra pomylił masę ciała dziecka lub źle odczytał wynik. Proszę samodzielnie monitorować masę ciała malucha. Wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie z kalkulatora zamieszczonego na stronie http://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/siatki-centylowe/

  Pokaż całą odpowiedź >

1 2 3 4 5 > >>

Nasi eksperci dietetycy

Sylwia
Biegańska-Hensoldt

Dietetyk

Zakład Fizjologii Żywienia, Katedra Dietetyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Aneta
Czerwonogrodzka-Senczyna

Dietetyk

Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Polskie Towarzystwo Dietetyki

W ramach Programu PTD promujemy rolę dietetyków, jako członków zespołu opiekującego się matką i dzieckiem w sposób kompleksowy.

Efektem podejmowanych działań będzie model stałej współpracy dietetyka z matką i małym dzieckiem oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w profilaktyce chorób dietozależnych.