ZAPYTAJ EKSPERTA DIETETYKA

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, wpisz je poniżej lub sprawdź czy znajduje się w naszej bazie pytań, na które eksperci już odpowiedzieli.

Liczba znaków jest ograniczona. 0/250.

 • Patrycja

  Mam synka, który od urodzenia jest duży, kocha jeść. Ma 5 lat, waży 30 kg. Jemy 5 posiłków, bez podjadania, w międzyczasie syn pije dużo wody (min. 0,5 l dziennie). Ma dużo ruchu co dzień. Proszę o przykładowy jadłospis z zalecanymi ilościami.

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, do 7. roku życia nie stosuje się u dzieci żadnych diet redukujących masę ciała, a robi tak, jak Pani opisała w swoim pytaniu, czyli kontroluje codzienne spożycie. Najważniejsza jest dbałość o regularne posiłki i bezwzględna eliminacja podjadania, a także spożycia soków owocowych i słodkich płynów, również smakowej wody mineralnej. Koniecznie też należy zadbać o codzienną dawkę ruchu. Najprostszym sposobem zahamowania nadmiernych przyrostów masy ciała jest zmniejszenie o ok. połowę produktów będących źródłem tłuszczów zwierzęcych (o ok. 50%) i węglowodanów (o 30–50%), szczególnie sacharozy (cukier stołowy) i skrobi z produktów mącznych) oraz słodyczy zjadanych między głównymi posiłkami. W diecie wykluczyć należy przede wszystkim zawiesiste sosy, tłuste smażone mięso, ziemniaki, zabielane i zagęszczane zupy oraz większe ilości kasz i pieczywa. Słodycze nie powinny się pojawiać częściej niż 1 x w tyg., najlepiej spożywać je po głównym posiłku, w postaci np. ciasta drożdżowego czy niewielkiej porcji innego produktu. Najlepiej jednak byłoby, aby udali się Państwo na indywidualną poradę dietetyczną, podczas której możliwa będzie dokładna ocena stopnia nadwagi (nie robi się tego na podstawie tylko masy ciała, ale jej proporcji w stosunku do wysokości ciała) i odpowiednia do tego korekta aktualnego sposobu żywienia. Dietetyk oceni również, czy stopień aktywności fizycznej jest odpowiedni.

   

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Żaneta

  Moja córeczka ma 3 latka. Jest typowym niejadkiem. Wciąż niestety pije mleko z butelki, choć niejednokrotnie próbowałam ją odzwyczaić, to nic z tego. Czasami zje troszke mięsa, warzyw,owoców, ale to jest wszystko mało... nie wiem, co robić

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, trzyletnie dziecko to mały człowiek, który ma już swoje przyzwyczajenia i zasady. Oczywiście nigdy nie jest za późno na zmianę pewnych nawyków i przyzwyczajeń, ale trzylatki są bardzo oporne na zmiany. Nie podała Pani podstawowych danych do oceny rozwoju malucha, tj. wysokości i masy ciała, zatem nie jestem w stanie stwierdzić, czy rozwój dziecka odbiega od norm, a tym samym, czy dotychczasowy sposób żywienia był wystarczający. Informacje dotyczące tego, co zjada córeczka, są bardzo skąpe – podpowiem tylko, że dzieci w tym wieku powinny już spożywać pożywienie typowe dla osób dorosłych, oczywiście z zachowaniem zasad zdrowego odżywienia. Zachęcam Panią do konsultacji osobistej z dietetykiem, ponieważ sytuacja przedstawiona przez Panią, mimo niewielu danych, wygląda na kłopotliwą i przyprawiającą Pani wiele zmartwień. Na spotkanie ze specjalistą proszę zabrać książeczkę zdrowia dziecka i trzydniowy dzienniczek żywienia, w którym uprzednio zanotuje Pani wszystkie produkty, posiłki i napoje spożywane przez córeczkę.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Anna

  Dlaczego suplementacja koenzymem Q10 w okresie karmienia piersią jest zabroniona?

  Odpowiada Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Dietetyk PTD

  To nie jest tak, że jest zabroniona, raczej nie jest wskazana, ponieważ nie znamy prac/publikacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania takiej suplementacji w okresie laktacji ani też korzyści z niej wynikających. Dodatkowo producenci suplementów diety nie muszą udowadniać bezpieczeństwa ich stosowania przed wprowadzeniem do obrotu. Nie mają obowiązku wykonywania kontroli jakościowej, prowadzenia badań klinicznych (jak w przypadku produktów leczniczych), badań interakcji z lekami. W przypadku suplementów nie ma też możliwości monitorowania ewentualnych działań niepożądanych, ponieważ nie podlegają nadzorowi farmaceutycznemu.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Monika

  Moja córeczka ma 11,5 miesiąca, awanturuje się, jeśli nie dostanie mięsa w obiadku lub śniadaniu. Nie chcę przeciążać jej nerek i podawać za dużo białka. Jaka ilość mięsa i białka z np. jogurtu czy twarogu dziennie będzie dobra. Je też 2 x dz. mleko MM.

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, nie ma powodów do niepokoju ani też ryzyka w przeciążeniu nerek maluszka. Proszę uszanować apetyt i preferencje dziecka w tym zakresie. Dzieciom w tym wieku zaleca się spożywanie 2-3 posiłków mlecznych dziennie i 1-2 posiłki zawierające łącznie 20 gramów mięsa lub ryb. Małym dzieciom zaleca się dobrej jakości i znanego pochodzenia mięso z indyka, kurczaka, królika, gęsi, kaczki oraz wołowinę i jagnięcinę. Białko zawarte w tych produktach jest białkiem pełnowartościowym i spełniającym podstawowe role budulcowe i strukturalne w organizmie.

  Pokaż całą odpowiedź >
 • Magda

  Czy waga 7 kg dla 6-miesięcznej dziewczynki przy wzroście 61 cm jest prawidłowa?

  Odpowiada Sylwia Biegańska-Hensoldt, Dietetyk PTD

  Szanowna Pani, po naniesieniu na siatki centylowe podanych przez Panią parametrów masy ciała wynika, że maluszek rozwija się harmonijnie. Długość ciała córeczki znajduje się w okolicy 3 percentyla i jest wartością obniżoną w porównaniu z innymi dziewczynkami w tym samym wieku.

              Korzystanie z siatek centylowych pozwala na regularne kontrolowanie parametrów rozwoju maluszka i odnotowanie ewentualnych odskoków od optymalnych zakresów. Serdecznie polecam monitorowanie wartości masy i długości ciała za pomocą narzędzi znajdujących się na stronie 1000dni.pl.

  Pokaż całą odpowiedź >

1 2 3 4 5 > >>

Nasi eksperci dietetycy

Sylwia
Biegańska-Hensoldt

Dietetyk

Zakład Fizjologii Żywienia, Katedra Dietetyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

Aneta
Czerwonogrodzka-Senczyna

Dietetyk

Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Polskie Towarzystwo Dietetyki

W ramach Programu PTD promujemy rolę dietetyków, jako członków zespołu opiekującego się matką i dzieckiem w sposób kompleksowy.

Efektem podejmowanych działań będzie model stałej współpracy dietetyka z matką i małym dzieckiem oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w profilaktyce chorób dietozależnych.